Siyah örümcek Isırmasında Ev Tedavisi

Siyah örümcek ısırması için evde uygulanacak tedavi seçenekleri sınırlıdır. Sıcak banyo tavsiye edildiği gibi hem soğuk hem ılık kompres de tavsiye edilmektedir. Asitaminofen, andibuprofen gibi reçetesiz olarak satılan ağrı kesiciler hafif vakalarda işe yarayabilirler. Halk arasında yaygın olarak uygulanan çözümlerin faydalı olduğuna dair de bir kanıt bulunmamaktadır.

Siyah Örümcek Isırması İçin Tıbbi Tedavi

Örümceğin ısırdığından tam olarak emin olunmadığında, buna kimse şahit olmamışsa ve kalp krizi gibi ciddi sağlık problemleri ihtimalinin göz önünde bulundurmayı gerektirmeyen durumlar dışında siyah örümcek ısırması için genelde geniş bir tıbbi değerlendirmeye ihtiyaç duyulmamaktadır.

Siyah örümcek Isırması İçin İlaç Tedavisi

Siyah örümcek tarafından ısırılan ve acil servise gidecek kadar çok ağrısı olan birinin narkotik ağrı kesiciye ihtiyacı olacaktır. Enjeksiyon yoluyla verilen kas gevşeticiler de fayda edebilir. Damardan verilen kalsiyum glukonat uzun süre tavsiye edilmiş olmasına rağmen, belirtileri hafifletmede fazla etkili görünmemektedir.

Antiveninlerin kullanımı

 
Siyah örümcek ısırması tedavisinde kullanılan antiveninler at serumundan elde edilir. Çeşitli siyah örümcek türleri tarafından üretilen venomlar birbirlerine benzerler,  bu yüzden bir venoma karşı üretilen bir antivenin, diğerlerine karşı da etkili olabilir. Antivenin, ata tedricen artan belli bir venom enjekte edilerek üretilir. Daha sonra at, insanlarda kullanılacak olan antivenomu üretmeye başlar.
 
Belirtilerin narkotiklerle bile hafifletilmesi kolay değildir. Bazı uzmanlar antiveninin herhangi bir ağır ısırmada kullanılmasını tavsiye etmektedirler çünkü bir ampul antitoksin belirtilerde hızlı ve önemli hafifleme sağlamaktadır. Hastaneye ulaşmada bir gecikme olması durumunda bile kullanılabilir. Kaldı ki bazı kaynaklar antiveninlerin yalnızca çocuklarda, yaşlılarda ve altında yatan faktörün ciddi bir sağlık problemi olduğu kişilerde de kullanılmasını tavsiye etmişlerdir.
 
At serumu bazlı antivenin hayatı tehdit edici boyutta önemli ağır alerjik reaksiyon riski taşır. Serumdan önce deri testi uygulanması tavsiye edilmektedir. Serum yarası, ateş, eklemlerdeki ağrı ve lenf bezlerinde şişme olarak kendini gösteren ve serum hastalığı olarak bilinen bir başka yan etki, at serumunun çıngırak yılanı ısırması tedavisinde kullanılması halinde yaygın olarak ortaya çıkmasına rağmen, muhtemelen ağrıların dindirilmesinde kullanılan dozun az olması nedeniyle siyah örümcek ısırması tedavisinde yaygın değildir.
 
Fakat bu antiveninin hastanelerde hazır bir şekilde bulunmayabileceğinin farkında olun; ihtiyaç anında elde edilmesinde gecikmeler veya zorluklar olabilir.

Not: Siyah örümcek antiveninin kullanımı kişiyi daha sonraki çıngıraklı yılan antiveninine karşı hassas hale getirebilir. Birçok yerde siyah örümcek sokmaları çıngıraklı yılan sokmalarından daha yaygındır. Ancak yine de görünen o ki doktorlar kişinin gelecekte yılan sokmaları riski doğuracak hayat tarzı alışkanlıklarının olabileceğinin farkında olmalıdır.

Dr. Dt. Ali Osman Emiroğlu

hocam dişlerde sarılık ve azı dişlerde dişin kenarında sarı kaplama olmuş birde küçük siyah noktalar oluyor bunun tedavisi nasıl our geçermi devlet h... devamı