Erkek de olsa kadın da olsa, bir kişide en ilgi çekici şey o kişinin gülüşüdür. Eğer güzel, parlak ve beyaz bir gülüşünüz varsa mükemmel bir vücuda sahip olmasanız da çevrenizdeki insanlarla ilişkilerinizle (arkadaşlar, iş arkadaşları, müşteriler, hatta aile bireyleri) ilgili her şey sizin için daha iyi gelişir.

Günümüzde herkes kahve, çay, kola ve sigara bağımlısıyken mükemmel beyaz bir gülüşe nasıl sahip olabiliriz? Şüphesiz gerçek ilerleyen yaşla birlikte dişlerimizin renginde bozuklukların ortaya çıkmasıdır. Diş renginin bozulması dişlerin geliştiği çocukluk döneminde çok fazla floride maruz kalma veya genç yaşta tetrasiklin antibiyotik kullanmanın neden olduğu lekeler nedeniyle ortaya çıkar. Diğer bir deyişle dişlerin mineleri ve geneli birçok hasara maruz kalır. Bu gibi hasarlar sadece dişlerin görünüşünü etkilemez aynı zamanda ağız sağlığını da etkiler.

Diş beyazlatma yöntemleriyle dişlerinizi beyazlatma kararı aldığınızda, tanınan bir diş hekimine gitmeniz önerilir. Gülüşünüz ve dişlerinizin görünüşüyle ilgilenen alana bugünlerde kozmetik diş hekimliği denir.  Kozmetik diş hekimliği kulağa lüks gelse de eğer reçetesiz diş beyazlatma ürünlerini kullanacaksanız aslında bu işlemlerin uygulanması için ileri düzeyde eğitim, öğrenim veya deneyim gerekmez.

Aslında diş hekimlerinin çoğu bu işlemleri uygular. Sizin tüm yapmanız gereken, diş hekiminizle iletişime geçerek ve diş hekiminize gülüşünüzle ilgili neyi sevmediğiniz ve tedaviden ne beklediğinizi söylemektir. Detaylı bir analizle kozmetik diş hekimliği düşlediğiniz gülüşü kazanmanıza yardımcı olur.

Her şeyi kolaylaştıran ve makul bir fiyata düşüren teknoloji sayesinde diş beyazlatma diş kaplama, porselen, diş ayırma ve yapıştırma gibi diğer tekniklerle karşılaştırıldığında kozmetik diş hekimliğindeki en kolay işlemlerden birisi olmuştur. Diş hekiminin ofisinde gerçekleştirilen en popüler diş beyazlatma işlemler, lazerle diş beyazlatmadır. Bu işlemde dişler üzerinde yoğunlaştırılmış peroksit jel kullanılır. Jelin uygulanmasının ardından diş hekimi dişlerinizin üzerine özel bir ışık (genellikle Argon) tutar. Bu ışık dişteki beyazlatma yöntemini tamamlamak üzere peroksit jelle etkileşime girer. 

Ayrıca dişlerinizi beyazlatmak için evde uygulanan tekniklerden birini uygulayabilirsiniz. Bu teknikler arasında beyazlatıcı jel içeren ağızlıkları ve beyazlatıcı bantları kullanarak fırçayla diş beyazlatma formülleri yer alır. Evde uygulanan bu işlemler iyi sonuçlar verebilir; fakat talimatlara dikkatle uyulması gerekir.  

Bununla birlikte şu uyarı göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer evde uygulanan kozmetik diş hekimliği tedavilerini dikkatli bir şekilde uygulamazsınız diş minenize zarar verebilirsiniz, bu da dişleriniz için muhtemelen daha karmaşık olan tedavi işlemlerini gerekli kılar. Bu nedenle bu gibi riskli durumların oluşmasını engellemek isterseniz veya diş beyazlatma için mevcut olan reçetesiz ilaçların üzerindeki talimatları tam anlamadıysanız diş hekiminizden randevu alın. Diş hekiminiz kozmetik diş işlemlerini en iyi şekilde gerçekleştirecektir. Bu şekilde en olumlu sonuçları alabilirsiniz.

Kozmetik diş hekimliği işlemlerinde profesyonel yardım önerilir. Bununla birlikte eğer evde uygulana teknikleri yapabileceğinizi düşünüyorsanız reçetesiz bazı diş beyazlatma ürünleri de mevcuttur.  

Dr. Özer AKINCI

Kok icinde kalan dis icin ne yapilir cok a?griyor uyuyamiyorum onerebileceginiz birsey var mi?... devamı