Anestezi, hastanın sistemik bir sorunu yoksa ya da sistemik sorununa uygun bir anestezik solüsyon seçilmişse hasta için herhangi bir sorun oluşturmaz. Çünkü kullanılan solüsyonların miktarı hastayı çok fazla etkilemeyen bir dozdadır ve hatta 6 saat sonra vücuttan atılır.

Emzirme döneminde de uygulanan doz çok düşük olduğu için, çok fazla etkisi olmaz.

Her şeyin yolunda olduğu ama hastanın başka şeyler hissettiği durumlarda mutlaka altında ya psikolojik etkenler vardır ya da hasta gergindir. Bu tip durumlarda hastayı sakinleştirmek gerekir. Çünkü o zaman anestezi bir bahane olur ve taşikardi gibi durumlar yaşanabilir.

Kalp hastalarına uygulanan solüsyonlar, adrenali daha düşük farklı solüsyonlardır. Hastalar tedaviye tok karına gelmelidir. Çünkü sonrasında hem anesteziden sonra yemek yiyemeyecekleri hem de o sırada kan şekerlerinin düşmemesi için bu gereklidir.

Özellikle alt çene anestezisi yapıldıktan sonra, hastanın dudağını ısırmaması için, anestezi geçmeden yemek yenmemesi tavsiye edilir. Üst çenede ise böyle bir engel yoktur.

Dr. Dt. Ali Osman Emiroğlu

hocam dişlerde sarılık ve azı dişlerde dişin kenarında sarı kaplama olmuş birde küçük siyah noktalar oluyor bunun tedavisi nasıl our geçermi devlet h... devamı