Yapılan devam araştırmasına göre balık yağı takviyeleri ve düşük yağlı bir beslenme düzeni prostat kanseri olan erkeklerde faydalar sağlıyor.  29 Ekim 2013 tarihinde yayınlanan sonuçlara göre düşük yağlı diyet ve balık yağı takviyeleri prostat kanseri hastası olan erkeklerde hastalığın nüksetme riskini azaltıyor. Bu çalışma, 48 erkeğin katıldığı ve klasik batı diyetini sürdürenlere oranla az yağlı yiyen ve balık yağı tüketen kişilerde kanserli hücre çoğalmasının azaldığını gösteren bir araştırmanın devamı niteliğinde.

Güncel çalışma kesilerek alınan prostat kanserli dokudaki proinflamatuar bileşenleri ölçtü ve kanserin nüksetme oranını tahmin etmek için kullanılan hücre döngüsü ölçümünü (cell cycle progression – CCP score) belirledi. Kaliforniya Üniversitesi Üroloji bölümünde klinik profesör olan William Aronson prostat kanserinde CCP ölçümünün hastalığın daha agresif olmasıyla ilişkili olduğunu ve hangi hastalarda kanserin tekrar görülebileceğini ve ölümle sonlanabileceğini gösterdiğini söyledi.

Daha yüksek yağ oranlı batı diyetlerini sürdüren erkeklere kıyasla az yağlı ve balık yağı takviyeli bir diyet sürdüren kişilerde CCP ölçümleri çok daha düşük görüldü. Ayrıca az yağlı balık yağı diyeti tüketenlerde kanserle alakalı olan proinflamatuar maddelerin kandaki oranı daha azdı.

Bu çalışma prostat kanseri hastası erkeklerde tüketilen besinlerin ne kadar önemli olduğunu tekrar gösteriyor. Çalışmanın sonucuna göre ne yediğimizi değiştirerek prostat kanserin biyolojisini etkilememiz mümkün. 

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Hocam kanser hastalarında genel olarak ağrı nasıl olur?... devamı