Bebeğinize En İyi Başlangıcı Yapın

Bebeğinize En İyi Başlangıcı Yapın

Gebelik sırasında doğum öncesi vitaminler gerçekten gerekli mi? Kesinlikle! Doğum öncesi vitaminler gebelikte beslenmenin önemli bir parçasıdır. İşte onlara ihtiyaç duymanızın nedeni, ne zaman başlamanız gerektiği ve daha fazlası.

Sağlıklı beslenme ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri almanın en iyi yoludur; fakat her gün sağlıklı besleniyor olsanız da önemli besinlerden yeterli derecede alamayabilirsiniz. Hamileyseniz ya da gebe kalmayı umuyorsanız, doğum öncesi vitaminler eksikleri tamamlamaya yardımcı olabilir.

Doğum Öncesi Vitaminlerin Farkı

Doğum Öncesi Vitaminlerin Diğer Vitaminlerden Farkı Nedir?

Çoğu doğum öncesi vitamin, standart yetişkin multivitaminlerden daha fazla folik asit ve kalsiyum içerir. Yine de besleyici gıdaları yemeniz önemlidir ama doğum öncesi vitaminler bu besinlerden yeterli miktarda almanızı sağlama alabilir.

İşte önemli olmasının nedenleri:

  • Folik asit nöral tüp kusurlarını önlemeye yardımcı olur. Bu kusurlar beyin ve omurilikteki ciddi anomalilerdir.
  • Kalsiyum anne ve bebek için güçlü kemikleri ve dişleri destekler. Kalsiyum dolaşım, kas ve sinir sisteminin normal çalışmasına da yardımcı olabilir.
  • Demir hem anne hem de bebek için kan ve kas hücrelerinin gelişimini destekler. Demir yeterli sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin eksikliği olan anemiyi önlemeye yardım eder.
  • Doğum öncesi vitaminler düşük doğum ağırlığı riskini azaltır. Bazı araştırmalar doğum öncesi vitaminlerin düşük doğum ağırlığı riskini azaltabildiği göstermiştir.

Diğer Besinler

Diğer Besinler Konusunda Endişe Duymalı mıyım?

Standart doğum öncesi vitaminler, bebeğin beyin gelişimini teşvik eden omega-3 yağ asitlerini içermez. Eğer balık ya da diğer omega-3 yağ asitleri bakımından zengin gıdaları yemeyi tercih etmiyorsanız ya da yiyemiyorsanız, doktorunuz doğum öncesi vitaminlerin yanı sıra omega-3 yağ asit takviyeleri de önerebilir.

D vitamini de özellikle kalsiyum ihtiyacının arttığı üçüncü üç aylık dönem boyunca önemlidir. Buna rağmen, çoğu doğum öncesi vitaminde uygun miktarlarda D vitamini bulunmaz. Doğum öncesi vitaminlerin yanı sıra, D vitamini bakımından zengin az yağlı süt için ya da diğer D vitamini içeren kalsiyum bakımından zengin gıdalar yiyin. Eğer süt içmiyorsanız ya da kalsiyum bakımından zengin yiyecekler yemiyorsanız, doktorunuzla kalsiyum ve D vitamini takviyeleri konusunda konuşun.

Reçeteli Vitaminler

Doğum Öncesi Vitaminler Reçete Gerektirir mi?

Doğum öncesi vitaminler neredeyse her eczanede reçetesiz satılır. Ama bazı doğum öncesi vitaminler reçete gerektirir. Doktorunuz özel bir marka doğum öncesi vitamin önerebilir ya da seçimi size bırakabilir.

Ne Zaman Başlamalıyım

Ne Kadar Süre Kullanmalıyım

Yan Etkileri Var mıdır

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Sayın Prof.Dr.Kaan Aydos:Bizim de 7 yıldır çocuğumuz olmuyor.2 kere tüp bebek başarısızlığı var.Benim spermlerin grade 4 kalitesinde olduğu ve bu yüzd... devamı