Dövmenin son adımını gerçekleştirmek – iyice iyileşene kadar dövmenin bakımını yapmak – çok önemlidir. Dövmeniz tam olarak iyileşene kadar bakımını yapmak için stüdyonun size verdiği talimatları dikkatli bir şekilde takip ediniz. Aynı zamanda, ağrı, yaygınlaşan kızarıklık, şişkinlik veya iltihabın akması gibi enfeksiyon belirtileri görürseniz veya hissederseniz hemen doktorunuzu aramanız çok önemlidir. Dövmenizin tam olarak iyileştiğinden emin olmak için:

  • 24 saate kadar bölgeyi bir bandajla sarın.
  • Dövmeli bölgeye dokunmaktan kaçının ve oluşabilecek kabukları soymayın.
  • Dövmeyi anti bakteriyel bir sabunla yıkayın (alkol veya oksijenli su kullanmayın — dövmenin kurumasına neden olabilir). Dövmeyi kurutmak için yumuşak bir havlu kullanın — hafifçe bastırarak kurulayın ve sürtmediğinizden emin olun.
  • Antibiyotik merhemlere alerjiniz yoksa dövmenizin üzerine bir miktar sürün. Vazelin kullanmayın; çünkü dövmenizin solmasına neden olabilir.
  • Eğer bir kızarıklık veya şişkinlik görürseniz dövmenin olduğu alana biraz buz paketi koyun.
  • Dövmeniz iyice iyileşene kadar ıslatmamaya özen gösterin. Havuzdan, jakuziden veya uzun süreli sıcak banyodan kaçınmaya çalışın.
  • İyice iyileşene kadar dövmenizi güneşten uzak tutun.

İyice iyileştikten sonra bile bir dövme güneş ışınlarına karşı hassastır; bu nedenle doğrudan güneş ışığına maruz kalmasını engellemek gerekir. Genellikle dışarıdaysanız veya kumsalda bulunuyorsanız, en az 30 koruma faktörlü (GKF) losyon kullanmanız gerekmektedir. Bu yalnızca cildinizi korumakla kalmaz; aynı zamanda dövmenizin solmasını da engeller.

Uzm. Dr. Şale KUTSAL YILMAZ

Benim yüzümde önceden kalan sivilce izleri olarak tahmin ettiğim açıklar var kan toplamış gibi görünen.kendiliğinden geçermi yoksa bunun için bir teda... devamı