Güvenli bir dövme stüdyosu seçmek, sağlığınız için çok önemlidir. Önce, bölgedeki devlet dairesinin hangi yönetmeliklere uyduğunu öğrenmeniz gerekir. En önemli ilk şey, dövmenizi ruhsatlı bir dövme stüdyosunda yaptırmaktır. Dövme stüdyosunun ruhsatlı olması, orada çalışan kişilerin, sağlık bakanlığının bulaşıcı hastalıklar konusunda açtığı kursu başarıyla bitirmiş ve yapılan sınavdan geçmiş olmaları anlamına gelir. Bu önerilere uymanız uygun olacaktır.

Bir dövme stüdyosuna ilk kez girdiğiniz zaman, etrafınıza bakın. Stüdyo, temiz ve düzenli olmalıdır. Eğer böyle olmadığını düşünüyorsanız, oradan çıkın.

Dövme stüdyosunda dezenfektan kullanılıp kullanılmadığına bakın. Bunların Çevre Bakanlığı tarafından onaylanmış olması gerekir. Temiz ve düzenli olmayan bir yerde dövme yaptırmak istemezsiniz.

Dövme uzmanını, bir başkasına dövme yaparken izlemeye çalışın. Tarzından hoşlanıp hoşlanmadığınıza, güvenlik önlemleri alınıp alınmadığına ve dövme uzmanıyla anlaşıp anlaşamayacağınıza bakın.
Dövme uzmanının ve dövme salonunun aşağıdaki hususlara uyduğundan emin olmalısınız:

Otoklav kullanıyorlar mı?

Otoklav, hastanelerde aletleri sterilize etmek için kullanılır. Bu makine, aletlerde bulunan her türlü organizmayı yok etmek için ısı, buhar ve basınç kullanır. Bir otoklavın bütün organizmaları etkili bir şekilde yok etmesi genellikle yaklaşık bir saat sürer. Hatta otoklavı ve sterilizasyon belgesini görmek için izin de isteyebilirsiniz. Dövme uzmanı, ilk önce aleti temizlemeli ve bunu özel bir torbaya yerleştirdikten sonra otoklava koymalıdır. Torbanın dış tarafında, aletin steril hale geldiğini gösteren bir bant vardır. İğne mili ve tüp, dövme aletinin tekrar kullanılabilen parçalarıdır ve her kullanımdan önce sterilize edilmesi gerekir.

Aşağıdaki tek kullanımlık malzemeleri kullanıyorlar mı? Boya, boya kapları, eldivenler, iğneler.
Bu parçalar sadece bir kez kullanılmalıdır, böylece enfeksiyon bulaşma ihtimali ortadan kalkar.
Bu malzemelerin birçoğu, steril ambalajlar içinde satın alınır. Dövme uzmanı, dövmeyi yapmaya başlamadan hemen önce bu ambalajlar sizin önünüzde açılmalıdır.

Kullanılmış keskin aletleri ve iğneleri, dövme atık çöpüne atıyorlar mı? Eğer bu önerilere uyarsanız, dövme yaptırmak güvenli olacaktır. Bu yazıdaki basit kurallara uymak önemlidir.

 

İLGİLİ MAKALE

Vajinal Lazer Ameliyatı

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Sayın Hocam,İst.-Mecidiyeköy'de Düzen Laboratuvarı'nda yeni yaptırdigimiz testte morfoloji % 7 ve DNA hasarı % 41 ve sayı 196 milyon çıktı.Bu ... devamı