Nedir

Kanser gibi bazı sorunların tedavisi, trombosit sayınızı azaltmak gibi istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Sizi takip eden doktor, tedavi süresince her seferinde trombosit sayınızı izliyor olmalıdır ve eğer azalma çok fazla olursa, düşük trombosit sayısı diyeti tavsiye edebilir.  

Karbonhidrat, yağ ve proteinden oluşan en çok tükettiğiniz besinleri (makronutrient) değiştirmeniz, vücudunuzun kendini toparlamasına yardım eder ve trombosit sayınızı normal seviyeye getirir.

Tıbbi olarak düşük trombosit seviyesine trombositopeni denir ve genellikle buna kemoterapi ya da radyasyon tedavisi neden olur.

Normal trombosit sayısı kanın her milimetreküpü için, 150 bin ile 450 bin aralığında  değişirken, trombositopenisi olan kişilerde bu miktar her mmküp için 10 bin gibi bir sayıya düşebilir. Trombositopeni belirtileri, kolayca berelenme –morluk – gelişigüzel burun kanamaları, diş eti kanaması, idrarda ya da dışkıda kan gelmesidir.

Diyet

Trombositopeni ve Diyet

Belirli bir diyete bağlı kalmak trombositopeni belirtileriyle başa çıkmaya yardım edebilir. Trombositopeni için ideal diyet yüksek protein içerecektir. Çünkü fazla protein alımı ek trombositin doğal yollarla sağlanmasında vücudunuza yardım edecektir. Bunun ötesinde, trombositopeni ile başa çıkacak bir diyet, demir bakımından zengin olacaktır. Çünkü demir asıl olarak kanın bir parçasıdır ve düşük trombosit seviyeniz bir taraftan da demir eksikliğine neden olur.  

Protein İhtiyacı

Protein ihtiyacı, aktivite seviyesine göre değişir ama genel olarak trombositopeni ile başa çıkmak için kilo başına 1.6 ile 2 gram protein tüketmeye çalışmanız gerekir. İdeali, aldığınız proteinin gün içerisine yayılarak alınmasıdır. Bundan dolayı, eğer kilonuz 77 ise günde 136 ile170 gramprotein gerekecektir ve dört öğün yemek yemeyi planlıyorsanız, her yemekte 34 ile43 gramprotein yeme eğiliminde olmalısınız.

Örnek Öğün

Kaliteli protein kaynakları yağsız etler, deniz ürünleri ve yumurtalardır. Bu nedenle yüksek proteinli örnek yemeğiniz 170 gram tavuk (yaklaşık 35 gram protein içerir) yanında balsamik soslu karışık salata ve bir kase zeytin yağlı brokoli içerebilir. Bu örnek öğün, protein, lif ve besin maddesi zenginliğinin yanında zeytinyağından gelen doymamış yağ da içeren gayet dengeli bir öğündür.  

Öneriler

Diğer Öneriler

Bazı profesyonellere göre, protein alımını artırmaya çalışmanın yanında diyetinizi mümkün olduğunca çok yönlü tutmaya çalışın. Bunu yapabilmek için, her öğün, bir protein kaynağı,  meyve ve sebze ile biraz sağlıklı yağ içermelidir. Bunun ötesinde, lif alımınızı yeterince yüksek tutabilmek için her gün bir miktar tam tahıl yediğinizden emin olun. Ayrıca her gün en az 8 bardak su içerek vücudunuzun sıvı dengesini de korumalısınız.

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı