İspanya'da yapılan bir araştırmaya göre, ''Futbol maçı izlemek ileri düzey kanser hastalarında acıyı ve keyifsizliği azaltıyor.''

Madrid Ciudados Laguna ve Barcelona Saint Jaume i Santa Magdalena hastanelerindeki bir grup sosyolog ve psikolog ile Girona Üniversitesi, Houston Kanser Araştırma Merkezi ve Doktor Eduardo Bruera'nın işbirliğiyle gerçekleştirilen araştırma, basına tanıtıldı.

İleri düzeydeki kanser hastaları üzerinde yapılan araştırmaya göre, bu tip hastaların futbol maçı izledikleri sırada ortalama olarak acılarının yüzde 9, keyifsizliklerinin ise yüzde 5 azaldığı belirtildi.

Video: Meme Kanseri

Hastalardan bazılarının maç izlerken yaptıkları açıklamalarda, ''Maç izlerken, tüm ağrılar geçiyor. Maç öncesi heyecanlanıyorum, bir şeyler yapma isteğim geliyor, olumlu bir ruh halinde oluyorum ve bunun bana yardımcı olduğuna inanıyorum,'' dediklerinin altı çizildi.

Ayrıca araştırmaya katılanların, futbol maçı sırasındaki sinirlilik oranının yaklaşık yüzde 13 arttığı, çabuk öfkelenme gibi olumsuz hislerinin ise azaldığı kaydedildi.

Op. Dr. Sinan GÖKER

hocam ben 99 doğumluyum sağ gözümde göz tembelliği var 07 gözlük kullanıyorum göz tembelliğini azaltacak operasyon ve tedaviler varmı ? şimdiden teşek... devamı