Araştırmalara göre egzersiz yapan ve kilosunu sağlıklı bir seviyede koruyan kadınlarda dolaşıma giren östrojen seviyesi daha düşük olur. Bu hormon göğüs kanseri büyümesini teşvik edilebilir. Meme kireçlenmesi göğüs kanserinin en erken evrelerinin bir işaretidir ve genellikle yayılmamış olduğunu gösterir. Östrojen risk seviyesini, tedavi faktörlerini ve kanserin tekrarlama oranını etkilediği için egzersiz ve östrojen arasındaki ilişkiyi anlamak kadınların sağlıklı kalmasını sağlayabilir.

Meme kanseri teşhislerinin %25’i 0 evresinde yani duktal karsinomada yapılır. Bu vakalarda bir mamogram meme kireçlenmesinin varlığını küçük beyaz oluşumlar veya gölgeler şeklinde gösterir. Meme kireçlenmesi ölen kanserli hücrelerin kalıntılarıdır.

Fiziksel aktivite meme kanseri riskini en az %10 düşürür. Günde 30 dakika, haftada 5 gün yürümek gibi orta şiddette egzersiz, risk seviyesinde değişim yaratmak için yeter. Obezite östrojen seviyelerini ve meme kanseri riskini yükseltir.

Tamoksifen büyümek için östrojene ihtiyaç duyan kanser hücrelerinin büyümesini durduran bir kemoterapi ilacıdır ve bazen meme kireçlenmesine karşı kullanılır. Düşüncelerin bulanık olmasına yol açabilir. Kemoterapi sırasında egzersizle kan dolaşımını hızlandırmak kafanın daha berrak olmasını sağlayabilir. Kanser tedavisi sırasında aktif olmak ayrıca zihinsel ve fiziksel stresi azaltır. Bazı meme kanseri tedavileri kemik kaybına yol açabilir. O yüzden aerobik egzersizin yanında ağırlık da çalışmak tavsiye edilebilir.

Tamoksifen, aromataz inhibitörü ve cerrahiyle uyarılmış menopozun birleşmesi kadınlarda kilo almaya yol açabilir. Bu da kişiye özel bir beslenme ve egzersiz programını mecburi kılar. Çünkü kilo alımı östrojen seviyesini yükseltir ve bu da vücutta kanseröz hücrelerin oluşmasını sağlayabilir. Yorgunluğu atmak ve kas tonusunu tekrar oluşturmak için tedaviden sonra egzersizi aşama aşama artırmak önerilir. 

Prof. Dr. Muharrem İNAN

Hocam sol dizimde kireçlenmeye bagli menisküs hasari ve sivi artisi var. Doktorlar prp nin faydali olacagini söyledi. Fakat baska bir doktor sadece eg... devamı