Şişen tendonlar ve bunların üzerindeki örtü, geçtikleri dar tünellere sürtünürler. Bunun sonucunda parmak diplerinde ve aşağı kola uzanan bölgede şiddetli ağrı oluşur.

De Quervain hastalığına ne sebep olur?

De Quervain hastalığının sebebi genellikle bilinmemektedir, fakat ağır ve aynı hareketin aşırı şekilde tekrarlanması durumu, parmağa doğrudan alınan darbe, romatizmal iltihaplanma gibi belli bazı iltihaplanma durumları hastalığı tetikleyebilir. Bahçe işleri, raket sporları ve iş yerlerindeki çeşitli rutinler durumu kötüleştirebilir.

De Quervain hastalığı kimlerde görülür?

De Quervain hastalığı herkeste görülebilse de; kadınları, erkeklerden 8 ila 10 kat daha fazla etkiler.

De Quervain hastalığının belirtileri nelerdir?

Doğrudan iki başparmak tendonu üzerinde, başparmağın arka kısmı boyunca meydana gelen ağrı, de Quervain hastalığının yaygın belirtisidir. Bu durum kademeli olarak veya aniden ortaya çıkar, ağrı parmak içine ya da ön kola doğru ilerleyebilir. Parmak hareketi, özellikle sıkma ve nesneleri kavrama sırasında zorlaşabilir. Bazı kişilerde, bu durumla aynı anda, bilek kenarındaki parmak dibinde ağrı ve şişme meydana gelebilir. Parmak ve bilek hareketi sırasında ağrı artabilir. Bu bölgeye doğrudan basınç uygulandığında, ağrı hissedilebilir.

De Quervain hastalığı nasıl teşhis edilir?

De Quervain hastalığını teşhis etmek için en sık kullanılan yöntem, finkelstein testidir. Bu testte, doktorunuz sizden başparmağınızı avucunuzun içine koyup yumruk yapmanızı isteyecektir. Bileğiniz dışa doğru büküldüğünde şişen tendonlar, dar boşluktan çekilerek gerilirler. Hareket sırasında ağrı hissederseniz, sizde de Quervain hastalığı olabilir.

De Quervain hastalığı nasıl tedavi edilir?

De Quervain hastalığı tedavisinde ilk adım, genellikle etkilenen alanın sabitlenerek durumu daha da kötüye götürebilecek hareketlerden korunmasıdır. Bunun için 4 ila 6 hafta boyunca, günde 24 saat atel kullanılır. İltihaplanmayı azaltmak amacıyla buz da uygulanabilir. Eğer belirtiler devam ederse, doktorunuz naproxen veya ibuprofen gibi anti iltihabik ilaçlar verebilir ya da ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak için ilgili yere kortizon enjekte edebilir.

De Quervain hastalığı, koruyucu ilaç tedavilerine cevap vermediğinde, ameliyat tavsiye edilebilir.

Tendonların üzerindeki sıkışık örtünün ameliyatla alınması, iltihaplanmaya yol açan sürtünmeyi ortadan kaldırarak tendonların yumuşak kayma kabiliyetlerinin geri kazanılmasını sağlar.

De Quervain hastalığı için ameliyat ayakta tedavi yöntemi ile gerçekleştirilen bir uygulamadır. Ameliyattan sonra doktorunuz parmak ve bileğinizi güçlendirmek için bir egzersiz programı tavsiye edecektir. İyileşme süresi ise yaşa, genel sağlık durumuna ve belirtilerin ne kadar süre ile var olduğuna bağlıdır.

Hastalığı kademeli olarak gelişen kişilerde, de Quervain hastalığı tedaviye daha fazla dirençli olur. Bu kişilerde iyileşme sürecinin daha uzun olma ihtimali vardır. 

Prof. Dr. Bülent MENTEŞ

merhabalar, benim kıl dönmesi hastalığı hakkında sizlere bir sorum olacaktı. Ben tam bir sene önce kıl dönmesi hastalığı ile tanıştım. Ağrılar gittikç... devamı