Emziren Annelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Doğumdan sonra bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için ilk 6 ay anne sütü ile beslenmeleri gerekmektedir. Anne sütünde yer alan sıvı oranı, enerji ve besin ögeleri bebeğin gelişim sürecindeki ihtiyaçlarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin doğumdan hemen sonra gelen sarı renkte süte kolostrum adı verilir ve normale oranla daha kıvamlı ancak yağ oranı düşüktür bu sütün başlıca katkısı bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korumaktır. Özellikle doğumdan sonra ilk günlerde bebeklerde görülen sarılık riski azalır ve solunum yolu enfeksiyonları, menenjit, orta kulak enfeksiyonları, idrar yolu hastalıkları, ani bebek ölümü riski, mide ve bağırsak enfeksiyonlarının da ortaya çıkma ihtimali oldukça düşer. Peki, emzirmenin püf noktaları ve annelerin dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

Doğumdan Sonra Emzirme

Doğumdan sonra emzirme başlamalıdır ve sık aralıklarla bebek emzirilmelidir. Bunun belirli sebepleri vardır; bebeklerin mide hacimlerinin küçük olması, anne ve bebek uyumunu sağlamak, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi etmenlerden bahsedilebilir.

Beslenmeye Dikkat Edilmeli

Annelerin doğum sonrasında kilo kaygısı gütmeden sağlıklı beslenmeye dikkat etmeleri gerekmektedir. Bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından annelerin kafein içeren içeceklerden, sütün tadını değiştiren acılı veya baharatlı, yağlı gıdalardan ve sütü emdikten sonra gaz yapacak yiyeceklerden uzak durarak lif yönünden zengin, yüksek oranda protein, vitamin ve mineral içeren besinleri tüketmeleri gerekmektedir.

Doğru Emzirme Pozisyonu ve Tekniği

Anne bebek uyumu emzirdikçe gelişir ancak ilk zamanlarda tecrübesi olmayan anneler yanlış emzirme tekniği uygulayarak farkında olmadan bebeğin emmesine engel olmaktadır. Bebeğin yüzü anneye dönük olacak şekilde göbeklerinin birbirine değmesi gerekir ve anne bebeği kolunun iç kısmına yerleştirerek eliyle bebeğin omuz ve poposuna destek oluşturmalıdır. Her iki memenin 10’ar dakika emdirilmesi gerekmektedir. Bir sonraki emzirmeye bebeğin kaldığı memeden devam etmesi gerekmektedir. 2 ay süresince bebek istediği sürece anne emzirmekten çekinmemelidir. 

Kilo Kaybına Dikkat Edilmeli

Doğum öncesi önerilenden fazla kilo alan annelerin doğum sonrası katı diyetler yaparak hızlı kilo kaybetmeleri doktorlar tarafından kesinlikle önerilmemektedir. Annelerin 1 ay içerisinde 2 kilodan fazla kilo vermesi sakıncalıdır. 

Meme Başı Çatlakları

Emziren annelerde meydana gelen meme başı çatlaklarını önlemek için her emzirmeden sonra anne sütünden bir iki damla meme uçlarına sürülmelidir.
İLGİLİ MAKALE

Bebek nasıl emzirilir?

Yrd Doç Dr SERDAR SARAÇ

patella medial fasette grade 1 kkondromalozi lehine milimetrik yumuşama sinyalleri vardır. femur interkondiler çentik anterolateralde milimetrik boyut... devamı