Kızlarda ergenliğin sona erdiği 16-18 yaşlarında, vücut yapıları da hemen hemen tamamlanmış olur. Kas, iskelet ve organ yapıları tamamlanmış olan çocukların, genel vücut yapıları ve hangi bölgeden kilo aldıkları aşağı yukarı görülmeye başlar.

Kız çocuklarının kilolu olup olmadıklarını anlamakta kullanılan birkaç yöntem vardır. Bunların başında vücuttaki yağ ölçümü gelir. Diğer bir ölçüm ise, yetişkinler için de kullanılan beden kitle indeksidir.

Beden kitle indeksi, kişinin kilo sınıflandırmasını çok geniş olarak veren bir yöntemdir ve bütün dünyada yaygın olarak kullanılır. Dolayısıyla çocuklarda da beden kitle indeksinden yararlanılabilir. Bir kız çocuğunun beden kitle indeksinin hesaplanabilmesi için boyunun, kilosunun karesine bölünmesi yeterlidir. Bunu yaparken, çocuklar için özel olarak geliştirilmiş olan yaşa boya göre gelişim tablosundan yararlanılır. Bu tabloda çocuk hangi yüzdede ise ona göre çocuğun gelişme geriliği veya zayıflığının, gelişme fazlalığı ya da şişmanlığının olup olmadığını değerlendirmek mümkün hale gelir.

Dyt. Sanem APA

Merhabalar, yaklaşık 4 ay içerisinde diyetisyen kontrolünde 14 kilo verdim ancak diyetisyenim gittiğinden dolayı koruma diyetine geçemedim. Şuanki ide... devamı