Eroin yoksunluğu uyuşturucuya ağır biçimde bağımlı olan kişilerde 4 saat kadar kısa sürede başlayabilir, bu da denetimli tedaviyi pek çok bağımlı için iyi bir seçenek haline getirir. Başka bir doz olmadığında yoksunluk kötüleşir. Bazen “afyon hastalığı” da denen gelecek travmanın önceden hissedilmesi, başka bir doz alma isteğini sadece daha da artırır. O zaman bu her gün yinelenen korku ve kaygı kabusu haline gelmeye başlar.

Tam bir yoksunluğu geçirecek kadar cesur olunduğunda, durum sonraki 48 ila 72 saatte kötüleşir ve daha sonra yavaş yavaş ortadan kalkar. Bu evre sadece psikolojik istekten çok daha fazlasından oluşur, ciddi fiziksel belirtiler gelişir.

Bu evreye şiddetli huzursuzluk hissi ve insomnia (uykusuzluk) hakimdir. Bunun yanı sıra ishal, bulantı, kusma ve titreme görülür. Huzursuzluğun fiziksel bileşenleri bazen kontrol edilemez tekmeleme hareketlerine dönüşür.

Belirtileri:

  • Terleme ve titremeyle birlikte vücut ısısının ayarlanmasında sorunlar
  • Yinelenen esneme
  • Burun akıntısı ve gözde sulanma
  • Sinirlilik ve anksiyete
  • Şiddetli uyuşturucu isteği

Tıbbi Yoksunluk

Eroini vücutta etken olduğu yerlerden hızlı biçimde temizleyecek bazı ilaçlar olduğu için, tıbbi denetimli yoksunluk, kişinin bunu kendi başına denemesinden daha az şiddetli olabilir. Opioid antagonistler denilen ilaçlar, eroinin etkilerini engellemek ve kişiyi uyuşturucunun etkisinden (ya da doz aşımından) hızla kurtarmak için kullanılabilir.

Anesteziyle birleştirilen sözde “hızlı arınma (detoks)” hastalarda yoksunluk belirtilerini sınırlamaya çalışmak için kullanılır. Kullanıcı uyutulur ve antagonist uygulanılır. Birkaç saat sonra (8 saate kadar) kişi uyandırılır eroin vücut sistemlerinden temizlenir. Çeşitli çalışmalar yoksunluk belirtilerinin bu yöntemle azaltılabileceğini, ama uzun dönemde geleneksel yoksunluk yöntemlerinden daha başarılı olmadığını göstermiştir. Uyuyacak olmasının bağımlıyı ikna etmesi yöntemin avantajı gibi görünür. Daha önce yoksunluk yaşamış bir eroin bağımlısı, geleneksel süreçten geçmek konusunda isteksiz olabilir.