Tükettiğiniz lifli gıda miktarını artırın

Lifin belirtileri gidermede ve kanamayı durdurmada etkin olduğu kanıtlanmıştır. Lif dışkıyı yumuşatır, bununla birlikte dışkının vücuttan atılması kolaylaşır ve gerilme azalır. Lif bakımından daha zengin meyve, sebze ve tam buğday yiyebilir, tamamlayıcı olarak kaymak otu kabuğu kullanabilirsiniz.

Sağlıklı beslenin

Hemoroit esasen bağırsakların gerginliğinden kaynaklanmış ve gerginliğe de kabızlık neden olmuşsa, bu hiç de zor anlaşılacak bir durum değildir. Gerginliği en aza indirebilirseniz, hemoroiti de o derece azaltırsınız. Bolca meyve sebze tüketmeye başlayın, zira bunlar bolca lif ve su içerir. Dışkınızın da yumuşak olmasını sağlar. İşlenmiş yiyecekleri çöp tenekesine atın, çünkü bu yiyecekler kabızlığı ve hemoroiti artırır.

Güvercin ağacı (hamamelis) kulanın

Hamamelis virginia ismi verilen bir bitkinin yapraklarından yapılır. Hemoroit üzerine bir merhem veya sıvı olarak sürülür. İçten alınmamalıdır. Bunu tavsiye edenler, onun kanamayı azaltacağına ve ağrıları dindireceğine inanırlar.

Aloe Vera

Aloe vera bitkisini hemoroidinizin üzerine ve çevresine doğrudan sürün. Bunu yapmak muhtemelen rahatsızlığınızı hafifletecek ve ağrınızı dindirecektir.

Taze hindistan cevizi yağı kullanın

Hindistan cevizinin teskin edici etkisi vardır, hemoroidin ve rektumla ilgili diğer sorunların tedavisine yardımcı olabilir.

Evde tedavinin fayda etmeyeceği durumlar

Şayet sarkan veya içinde pıhtı (trombus) bulunan daha ciddi bir durumla karşı karşıya kalırsanız, bunlardan evde tedaviyle kurtulmanız kolay olmayacaktır. Bu durumda doktorunuz ameliyat denemenizi tavsiye edebilir. 

Öneriler

Hemoroidinizi hafifken yakalayabilirseniz, kendi kendinize tedavi etmeniz çok daha kolay olur. Onu ihmal edip kendi haline bıraktığınızda da daha ciddi bir duruma gelecektir. Hafif durumdaki hemoroit yukarıda sıralanan yöntemlerle tedavi edilebilir ama aslında alışkanlıklarınızı değiştirip daha sağlıklı bir hayata başlamanız şartıyla.
Aldığınız lif miktarını artırmak, abur cubur yiyecekleri evinizden uzaklaştırmak ve hemoroidi kötüleştirmeden bölgeyi temizlemek, hemoroitten kurtulmaya çalışırken hatırda tutulması gereken temel noktalardır. Asla unutmayın; ağrınız varsa ve tam neyiniz olduğundan emin değilseniz doktorunuzla görüşün ve ne olduğunu onun bulmasını sağlayın.

Uyarılar

Hemoroit yüzünden doktora gitmekten utanmamalısınız. Dışkınızda veya tuvalet kağıdında kan bulunması gibi hemoroit belirtileri kolon kanseri belirtileriyle de benzerlik gösterir, bu yüzden dışkınızda çok fazla kan gördüğünüzde derhal doktorunuzla temas kurun. Hemoroide neden olan şeyi bulup ondan kurtulabilirseniz, hemoroidinizi kendi kendinize tedavi etmiş olursunuz.

Op. Dr. Işıl ÇELİKEL

Internet'ten araştırdım hemoroit ile ilgili sizden memnun olanların yorumlarını okudum.İkitelli yolundaki hastaneyi aradım ayrılmıştınız .Bşr yerd... devamı