Fibromiyalji Sendromu ve Belirtileri

Fibromiyalji sendromunda genel olarak fibroz dokuda, bağlarda, kirişlerde ve kaslarda kronik ağrılar gözlemlenmektedir. Vücudumuzda 18 hassas nokta bulunmaktadır ve fibromiyalji sendromu olan insanlar bu noktalarda oluşan ağrılardan şikâyet etmektedirler. Daha çok kadınlarda gözlemlenen fibromiyalji sendromu aynı zamanda çocukluk çağında da görülebilir. Röntgen filmlerinde, kan tahlillerinde ve kas biyopsilerinde kendini belli etmeyen fibromiyalji sendromunda hastanın ağrı şikâyetlerinin en az 3 ay sürmesi üzerine doktorlar tarafından teşhis konabilir. Aynı zamanda hastaların % 90’ında tükenmişlik, yorgunluk ve depresyon görülmektedir. 

Fibromiyalji Sendromu Belirtileri

Ağrı

Çeşitli karakterlerde ağrılar tanımlayan hastalar genelde bir noktada başlayan ağrının tüm vücuda yayıldığını söylerler. Ağrılar boyun, kürek kemikleri arası, bel, baldırlar, sırt bölgesinde daha çok görülür. Ağrıların şiddeti gün içerisindeki fiziksel aktivitelere, uyku durumuna ve strese bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Yorgunluk

Hastalar genel olarak zihinsel ve bedensel yorgunluktan şikâyet ederler. Gün içerisinde enerjilerinin emildiklerini hisseden fibromiyalji sendromu hastaları ağrının önüne geçecek nitelikte yorgunluk deneyimleyebilirler bu da büyük ölçüde hastanın günlük aktivitelerini kısıtlar.

Uyku Bozuklukları

Fibromiyalji sendromunda hastalar asla derin bir uyku deneyimleyemezler. Uyudukları halde uyumuyormuş gibi ortaya çıkan beyinsel aktiviteler yüzünden sağlıklı ve kaliteli bir uykudan söz edilemez. Bu bağlamda hastalar uyandıklarında sanki uyku süresince ağır bir iş yapmışçasına yorgunluk hissinden bahsederler.

Bağırsak Sorunları

Mide bulantısı, ishal, kabızlık, karın ağrısı ve gaz çıkartmak fibromiyalji hastalarında sık görülen belirtiler arasında yer alır.

Kronik Baş Ağrısı

Fibromiyalji sendromu olan hastaların %50’sinde migren ve tansiyon tipi baş ağrıları görülmektedir.

Çeneler Arası Eklem Sorunları

Alt ve üst çene arasında yer alan eklemdeki fonksiyon bozukluğu da fibromiyalji sendromları arasında yer almaktadır. Buna bağlı olarak yüz ve kafatası bölgesinde şiddetli ağrılar görülmektedir.

Kimyasal Maddelere Karşı Hassasiyet

Fibromiyalji hastaları çeşitli ilaçlara hassasiyet geliştirebilirler. Aynı zamanda spesifik besinlere,parlak ışığa, gürültüye ve ağır kokulara tepki gösterebilirler.
İLGİLİ MAKALE

Fibromiyalji Belirtileri

Özer SELİMOĞLU

merhaba . ben lise 2. sınıfa giden bir öğrenciyim .boyum 1,78 kilom 58 . bu gün internette gezinirken mafran sendromu diye bir hastalık duydum . belir... devamı