Ergenliğe geç giren çocukların yaşadığı birçok sorundan biri de arkadaşlarıyla ilişkileridir. Çünkü çocuk kendisinin farklı olduğunu düşünerek, arkadaşlarından geriye çekebilir. Ayrıca fiziksel olarak gelişimini sürdürmekte olan, bu konuda önünde bir engel bulunmayan bir ergen, henüz ergenliği giriş yapmamış, boy atmamış, gelişmemiş akranı için kimi incitici tutumlar geliştirebilir. Bu risk özellikle erkek çocuklar açısından daha fazladır.

Geç ergenlik konusunda, toplumsal olarak kız çocuklar daha iyi tolore edilebilmektedir. Ama erkekler açısından büyük bir risk faktörüdür. Çünkü erkeklik duyguları ve dürtüleri, fiziksel gelişme ve görüntü ile çok bağlantılı olarak algılanır. Bu nedenle gelişimini henüz tamamlayamamış hatta buna başlayamamış bir ergen için bu durum son derece can sıkıcı bir hal alabilmektedir. Çeşitli aktivitelere katılmak istemezler ya da dışlandıklarını düşünebilirler. Kaldı ki geç ergenlerin arkadaşları arasında bu konuda dışlanmaya, yargılanmaya, küçük düşürülmeye ve alay edilmeye de maruz kaldıkları görülebilmektedir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

azerbaycandan sebnem.zede aldiqdan sonra gozumde saslik ve katarakta yaranib.sizden basqa hec kime guvenmirem.lutfen cevab yazin.... devamı