Çocuğun yeteneklerini keşfetmek hem kolay hem de zor bir şeydir. Eğer çocuk baskı altına alınırsa, ille ebeveynlerin kafalarındaki şekle girmeye zorlanırsa, bu katastrofik bir tutum olur ve oldukça yanlıştır.

Çocuğun gelişebilmesi için, ailenin olanaklarının ve yeteneklerinin elverdiği oranda her şeye açılabilmesi, oynaması, kirlenmesi, koşması, coşması gerekir. Çocuk sıkıntı içinde ve kalıplara sokularak büyütülmemelidir.

Çocukları sıkıntıya sokma konusunda bir diğer görüş olarak sınav sistemi öne sürülebilir. Ülkemizde çocukların önüne ne çok sınav konulduğu düşünüldüğünde ve ülkemizin akademik düzeyi dünyayla karşılaştırıldığında, yapılan şeyin ne kadar yanlış olduğu zaten ortaya çıkar.

Dinlenmek ve eğlenmek için zaman

Çocuğa mutlaka bir dinlenme, eğlenme ve yeteneklerini geliştirme alanı ve zamanı bırakılmalıdır. Çocukların oynadıkları oyunlar takip edilirse, onların yeteneklerini tespit etmek mümkün hale gelir. Ayrıca çoğu ücretsiz olan spor salonları, doğa, ağaçlar kuşlar gibi birçok olanak da söz konusudur. Ya da bir miktar büyüdüğünde eline bir kamera ya da cep telefonu vererek ilgi duyduğu şeylerin fotoğrafını çekmesi istenebilir. Özellikle çocuğun oyuncakları ve oyunları, onların yeteneklerinin keşfedilmesi açısından çok önemlidir.

Prof. Dr. Serap UYSAL

merhaba.benim 2 zihinsel engelli çocuğum var.biri orta biri ağır.bu ara başımı kemiren bir soru var.bir anneyi kimse bu duruma düşürmesin.utanarak söy... devamı