Şizofreni ciddi bir psikiyatrik durumdur ve sıra dışı algılar, düşünceler ve davranışlarla karakterizedir. Şizofreninin başlangıcı genellikle yetişkinliğin erken evrelerinde görülür ancak ergenliğe de denk gelebilir. Ergenlikte şizofreni hastaları tuhaf davranışlarda bulunabilir veya tuhaf şeyler söyleyebilirler. Örneğin tekrar tekrar geriye doğru yürüyebilir veya hareket edebilirler. Tekrarlayan hareketler yetişkinlikten daha çok ergenlikte şizofreniyle alakalıdır.

Şizofren ergenlerde kafa karışıklığı olabilir. Televizyonda veya rüyalarında gördüklerini gerçek hayatla karıştırabilirler. Bu yanlışlık onlara anlatılınca kendi doğru bildiklerini savunacaklardır.

Yetişkin şizofrenler gibi ergen şizofrenler de mantıksız veya düzensiz bir şekilde konuşabilirler. Konuşurken konuya bağlı kalamayabilir veya alakasız kelimeleri veya deyişleri birbiri ardında sıralayabilirler. Yavaşça konuşabilir, bir soruya cevap verirken sadece birkaç kelimeyle geçiştirebilir veya hiç cevap vermeyebilirler. Bazen de cümleyi ortasında keserler.

Halüsinasyonlar gerçek olmayan objeleri görmek, sesleri duymak, kokuları duymak, hisleri hissetmek veya tatları almaktır. Halüsinasyona örnek olarak pembe filler görmek veya etrafta kimse yokken sesler duymak verilebilir. Bazen ergen şizofrenler kendi kendilerine konuşabilir ya da sebepsiz yere gülebilirler. Şizofren kişiler halüsinasyon olan kişilere cevap verebilir. Halüsinasyonlar ergen şizofrenisinde görülse de yetişkinlerde daha yaygındır.

Delüzyon bir kişinin bariz olarak yanlış olan bir şeyi doğru sanmasıdır. Bu inanış kişinin inancı veya kültürel geçmişi ile bağdaşmaz. Örneğin kişi kendini ünlü sanabilir veya bir aile üyesi ya da öğretmeni tarafından zehirlendiğini düşünebilir.

Gençlerde şizofrenide duygularını çok az belli etmek veya hiç belli etmemek yaygındır. Boş bir ifadeleri olabilir. Duyguları karışık olabilir, örneğin sevilen birinin ölüm haberine gülebilirler. Bu durum yetişkinlik şizofrenisinden daha sık görülür. 

Şizofren ergenler kişisel hijyenlerine dikkat etmeyebilirler. Yıkanmamak veya dişlerini fırçalamamak söz konusudur. Pespaye bir görünümleri olabilir. Sosyal hayattan çekilmek ve arkadaş edinememek de sık sık görülür. Diğer insanlardan kaçınabilir, konuşma sırasında gözlerini kaçırabilirler. Zevk almadıkları için aktivitelere katılmazlar. Sosyal hayattan kaçınmak şizofreninin öncülü durumlardan biri olabilir ve psikiyatrik rahatsızlığa işaret edebilir. 

Uzm. Psk. İlknur YILMAZ

19 yaşındayım kendime şizofreni teşisi koydum bende fazla belirtisi yok ama yinede tedirgin oluyorum napcağımı şaşırmış durumdayım bana yardımcı olu... devamı