Gözün ışık ışınlarını kırma gücünü düzelten gözlüklerle kontak lensler, bu tür bozukluklar için en yaygın tedavi biçimidir.

Bazı durumlarda miyop, hipermetrop ve astigmatı düzeltmek ya da iyileştirmek için lazer ameliyatı yapılabilir. Işık ışınlarını kırma bozuklarının tedavisinde kullanılan en yaygın lazer tedavisi, korneanın kalınca bir tabakasının cerrahi müdahaleyle kaldırılması ve lazer ışınlarıyla doku hücrelerini patlama noktasına kadar ısıtıp, korneanın bir kısmının alındığı LASIK yöntemidir. Bu, tedavi edilen bozukluğa göre korneanın şeklinin değiştirilmesine ve ağ tabaka üzerinde odaklanması için ışığın göze doğru hareket etmesine olanak tanır.

Bununla birlikte en iyi şekilde düzeltilmiş görüş (gözlükler ve kontak lenslerle), lazer ameliyatının ardından öncekine oranla kötüleşebilir. Lazer ameliyatları, gözdeki zarar görmüş dokuların ve belirli bazı hastalıklar ve yaralanmalar sonucu oluşan göz damarlarının alınması için de kullanılabilir.

VİDEO: LASİK GÖZ AMELİYATI

Normal derecenin altında olan ve gözlük, kontak lens, cerrahi, müdahale ya da diğer tıbbi yöntemlerle düzeltilemeyen görme; kısmi görme ya da düşük görme olarak adlandırılır. Bu durumda genellikle makulanın zarar görmesinin yanı sıra, şeker hastalığına bağlı olarak gelişen ağ tabaka değişiklikleri, glokom, katarakt ve tavukkarası gibi hastalıklar neden olur. Kısmi görüşte birçok kişi, kör gibi görünebilir ancak biraz da olsa görme yeteneğine sahiptir. Okuma gibi etkinlikler, iri puntolarla basılmış kitaplar ve büyüteçler gibi nesnelerin yardımıyla hala yerine getirilebilir.

İLGİLİ MAKALE

Körlük Nasıl Oluşur?

Op. Dr. Sinan GÖKER

Hacam merhaba benim gözlerinde uzağı görme bozukluğu war gözdeki sinir damarları çok zayifmis bana tedavisi yok dediler ne yapabilirim çok teşekkür ed... devamı