Göz melanomun önleme yöntemleri nelerdir?

Göz melanomun önleme yöntemleri nelerdir?

Göz melanomunun nasıl önlenebileceği konusunda kesin bir bilgi yoktur. Güneşten gelen ultraviyole (mor ve ötesi) ışınlarının göz melanomu riskini arttırdığına dair çok az kanıt bulunmaktadır. Göz doktorları, gözlerin ultraviyole ışınlarından korunması için güneş gözlüğü takılmasını önermektedir. Güneş gözlüklerinin göz melanomuna karşı koruma sağladığı kanıtlanmamıştır; fakat bu gözlükler katarakt gibi göz problemleri riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Güneş gözlüğü seçilirken dikkat edilmesi gereken noktalar:

  • İki tür ultraviyole ışınına karşı koruma. UVA ve UVB ışınları olmak üzere iki çeşit ultraviyole ışını gözlere zarar verebilir. İki tür ultraviyole ışığa karşı koruma sağlayacak bir gözlük seçin. 
  • Renk uyumu. Her bölgesi aynı oranda koyu olan camlar seçin. Bazı bölgeleri açık renk ve bazı bölgeleri koyu renkli gözlüklerden kaçının.
  • Koyu camlar. Gözlükleri deneyin ve aynaya bakın. Eğer camlardan gözlerinizi görebiliyorsanız, gözlükler yeterince koyu değildir.
  • Yanlardan gelecek güneşi önleyen bir çerçeve. Wraparound (yüzü saran) çerçeve adı verilen bazı çerçeveler yanlardan gelen ışığı engelleyecek şekilde yapılmıştır.