Çocuklar için vitaminler önemli ve gerekli şeylerdir. Özellikle grip tedavisi sırasında çocuklara destekleyici ilaçlar verilirken, bazı doktorlar ya da anne babalar vitaminleri vermeyi de tercih etmektedir. Bunların bir sakıncası olmadığı gibi, yararları vardır. Grip olan çocuklara antibiyotik vermek doğru değildir, ama vitamin verilebilir. Ancak vitaminler meyve, sebze ve diğer gıdalarda bol miktarda bulunmaktadır. Çocukların beslenmesinde bunları bol bol kullanan anne ve babalar, vitamin desteği olmadan da gribin iyileştiğini göreceklerdir. Yani grip olan çocuğu mutlaka vitamin verilir diye bir kural yoktur ancak verilmesinde de bir sakınca yoktur.

İştahsız ve yeterince beslenemeyen çocuklarda vitamin takviyesi yapılabilir. Bu vitaminler arasında en önemlisi C vitaminidir. Çünkü enfeksiyonlara karşı koruyucu bir özelliği vardır. Bunun ardından A ve E vitaminleri gelir. Yanı sıra vitaminlerde zaten B kompleks ve D vitamini de olduğu için, polivitamin içeren vitaminler verilebilir. Bunun yanında bir miktar daha C vitamini takviyesi yapılmasında fayda vardır.

Prof. Dr. Tanfer KUNT

sayın doktor bey ben yozgatda yaşamaktayım 20 gün önce grip oldu gribin ikinci gününde doktor dil üzerinde lekeleri uzman kkb görünmemi istedi ünivers... devamı