Sarı, yeşil veya kahverengi burun akıntısı üst solunum yolu enfeksiyonunun bir işareti olabilir. Vakaların çoğunda, enfeksiyon soğuk algınlığı virüsünden kaynaklanır ve kendi kendine 7-10 gün içinde geçer.

Burun akıntısının enfeksiyonla ilgili olmayan birçok nedeni de vardır, örneğin alerjiler, travma, burun içi ilaç kullanımı ve anatomik geniz yolu veya sinüs sorunları. Ama enfeksiyonla ilgili olmayan koşullarda, akıntı muhtemelen açık renkli olur.

Bazen burun akıntısı bakteriden kaynaklanan bir sinüs enfeksiyonunun işareti olabilir. Mukusun rengi virüs ve bakteri enfeksiyonu arasında değişiklik göstermezken birçok başka işaret bakterilerin bulunduğunu ve antibiyotik gerekebileceğini gösterebilir.

Bunlar arasında 7 günden uzun süren herhangi bir renkte yoğun bir burun akıntısı veya hastalığın en başında biraz iyileşen ama sonra kötüleşen burun akıntısı bulunur.

Burun akıntısına, özellikle başı öne eğince baş ağrısı, ateş, koku kaybı, tıkalı kulaklar veya inatçı öksürük eşlik ediyorsa bakteri enfeksiyonu daha olasıdır.

Op. Dr. Korkut ARSLAN

merhablar son adettarihim 10 ekim siklus zamanım 31 27 aralıkta erkek arkadaşımla prezervatif yoluyla korunarak ilşkiye girdik fakat ilişkiden 3 gün s... devamı