Güldüğümüz zaman fizyolojik olarak değişiriz. Yüzümüzdeki ve vücudumuzdaki kaslarımızı esnetiriz, nabzımız ve tansiyonumuz artar ve daha hızlı nefes alıp veririz, dokularımıza daha fazla oksijen göndeririz.

Gülmenin faydalarına inanan insanlar, bunun hafif bir antrenman gibi olduğunu ve bir antrenmanın sağlayacağı faydaların bir kısmını sunabileceğini söylerler. 

Kimilerine göre, "Gülmenin ve egzersizin etkileri çok benzerdir. Kollarınızı sallamak gibi, gülme ile hareketi birleştirmek kalp atışınızı hızlandırmanın en iyi yoludur."

Gülme konusundaki araştırmaların bir kısmı, kürek aletinde on dakika yapılan bir antrenmanla kalp atış hızının geldiği düzeye, sadece bir dakika içten gülmekle gelinebileceğini iddia etmektedir.

Ayrıca gülmek de kalori yakıyor görünmektedir. Bununla ilgili yapılan küçük çaplı bir araştırma, 10-15 dakika gülmenin 50 kalori yaktığını ortaya çıkardı.

Sonuçlar ilgi çekici olsa da, siz yine de yürüyüş bandınızı bir kenara atmakta aceleci davranmayın. Bir parça çikolatada yaklaşık 50 kalori vardır; 500 gram vermek için 12 saat yoğun gülmek gerekir.

Son yıllarda araştırmacılar gülmenin vücut üzerindeki etkileri üzerine çalıştılar ve bizi nasıl etkilediğine dair ilginç olabilecek bir takım sonuçlara ulaştılar:

·         Kan akışı. Araştırmacılar, insanlara komedi veya dram izletildiğinde bunun damarlar üzerindeki etkilerini çalıştılar. Gösterimden sonra komedi izleyen grubun damarları kolaylıkla daralıp genişleyerek normal bir şekilde hareket etti. Fakat dram izleyen insanlardaki damarlar kan akışını kısıtlayacak şekilde gerilme eğilimi gösterdi.

·         Bağışıklık tepkisi. Artan stresin, azalan bağışıklık sisteminin tepkisi ile ilgili olduğu belirtiliyor. Bazı çalışmalar, mizahı kullanma becerisinin vücuttaki enfeksiyonla savaşan antikor düzeyini yükseltebileceğini ve bağışıklık hücrelerinin seviyesini de arttırabileceğini göstermektedir.

·         Kan şekeri düzeyi. Diyabeti olan 19 kişi ile yapılan bir çalışma, gülmenin kan şekeri düzeyi üzerindeki etkilerine baktı. Yemekten sonra grup sıkıcı bir seminere girdi. Sonraki gün grup aynı yemeği yedi ve sonra bir komedi izledi. Komediden sonra grubun kan şeker düzeyi seminerden sonra olduğundan daha düşüktü.

·         Gevşeme ve uyuma. Gülmenin faydalarına odaklanma aslında Norman Cousin'ın,"Bir Hastalığın Anatomisi" adlı hatıralarıyla başladı. Eziyetli bir omurga hastalığı olan ankilozan spondilit  teşhisi konan Cousin, komedi filmlerinden oluşan bir kürün kendisini daha iyi hissettirdiğini buldu. On dakika gülmenin, iki saatlik ağrısız bir uyku çekmesine izin verdiğini söyledi.

Op. Dr. Aytun AKTAN

reglime yaklasık on yedi gün varken erkek arkadasımla birlikte olduk ama kondom içimde kaldı fakat kendisi bosalmamıstı ne zaman çıktığı hakkımızda bi... devamı