Yaz aylarının olmazsa olmazlarından biri plajdan ya da havuzdan eve döndüğünüzde cildinizde göreceğiniz kızarıklıktır. Bazen güneş kremi sürmeye ve şapka takmaya üşendiğimiz için güneşin zararlı ışınları bizi yakar bazense havanın yakacak kadar açık olduğunu fark etmemiş olabiliriz. Halbuki, özellikle de hastanelere gitmeye çekindiğimiz bu salgın günlerinde cildimizi olası yanıklardan korumamız ve önlemlere dikkat etmemiz gereklidir. Peki güneş yanığının belirtileri ne kadar sürede iyileşir?

Güneş yanığının ardından ciltte kızarıklık, şişkinlik, acı, su kabarcıkları, deride soyulma gibi şikayetler görülebilir. Bunların ne kadar süreceği güneş yanığının şiddetine bağlıdır. Hafif ve orta şiddette yanıklar genellikle 1 haftadan kısa sürede iyileşirken şiddetli vakalar 2 haftayı bulabilir ve doktora gitmeyi gerektirebilirler. Ayrıca kişinin açık veya koyu tenli olması, çil durumu, güneşe en yoğun olduğu öğlen vakitlerinde maruz kalınması, yüksek rakım, ışığa hassasiyeti artıran ilaç kullanımı gibi durumlar da iyileşme süresini etkileyebilir.

Güneş yanığının belirtileri ne kadar sürede iyileşir dendiğinde en tipik belirti olan kızarıklık güneşe maruz kaldıktan sonraki 2 ila 6 saat içinde başlar. 24 saat içinde kızarıklık en tepe seviyesine çıkar. Sonraki 1-2 günde ise azalarak kaybolur. Şiddetli yanıklarda bu süre biraz daha uzayabilir. 

Yanığın sebep olduğu acı ise güneşe çıktıktan sonraki 6 saat içinde başlar ve yine 24 saat içinde en yüksek düzeyine gelir. Genellikle 48 saat içinde acı azalarak geçecektir. Güvenle kullandığınız ağrı kesicileri bu durumda da alabilirsiniz. Ayrıca bölgeye soğuk kompres yapmak, ıslak bir bez koymak iyi gelebilir. 

Güneş yanığının belirtileri ne kadar sürede iyileşir dediğinizde şişkinlik, şiddetli yanıklarda 2 güne kadar devam edebilir. Bu durumda doktorunuz anti-enflamatuar ilaçlar ya da kortikosteroid kremler kullanmanızı önerebilir. Orta ve şiddetli yanıklar su kabarcıklarının oluşmasına neden olabilirler. Bunlar 6-24 saat içinde ortaya çıkar. Yanık ciddi olduğu için kabarcıkların iyileşmesi 1 haftayı bulabilir. Su kabarcıkları kesinlikle patlatılmamalıdır çünkü vücut aslında bunları iyileşen deriyi korumak için oluşturur. Kendiliğinden patlarlarsa hafif bir sabun ve suyla temizlenebilirler. İyileşme sürecinin devam etmesi için kabarcıklar güneşten korunmalıdır.

Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ

merhaba hocam vajinoplasti ve labioplasti amelyatları aynı anda yapılırmı iyileşme süresi nedir vede ikisnin beraber ameliyat ücreti nedir acaba şimdi... devamı