İpucu 1: 30 veya üstü koruma faktörlü güneş yağı kullanın

30 koruma faktörü günün çoğunda koruma sağlar. Örneğin 10 dakikada güneşten yanıyorsanız 30 koruma faktörü sizi 300 dakika boyunca koruyacaktır. 15 koruma faktörü kullandığınız takdirde 150 dakika boyunca güneşten korunacaksınız.

İpucu 2: Geniş spektrumlu bir güneş yağı kullanın

Geniş spektrumlu güneş yağları hem UVA hem de UVB ışınlarından korur. UVA ışınları güneş olmadığında bile mevcuttur ve cilt kanserlerine yol açabilirler. UVB ışınları güneş ışığında mevcuttur. İnsanlar UVB ile güneşlenir ve cilt korunmazsa UVB güneş yanıkları ile kansere yol açabilir.

İpucu 3: Güneş yağını erkenden ve sıklıkla yeniden sürün

Ürün su geçirmez olsa bile su güneş yağını etkisiz hale getirir. Güneş de zamanla güneş yağınızı etkisiz hale getirecektir. Bir havuzdaysanız güneş yağınızı en azından saatte bir kez yeniden sürün. Güneş kreminizi günlük olarak kullanın.

İpucu 4: Yalnızca gölgede dinlenseniz bile güneş yağı sürün

Bunun sebebi UVA ışınlarının doğrudan güneş ışığı bulunmadığında bile var olmasıdır.

İpucu 5: Oksibenzon içeren güneş yağından kaçının

Oksibenzon, cilde derinlemesine nüfuz eden ve cilt kanserine katkıda bulunan bir faktör olabilecek zehirli bir güneş kremi bileşenidir. Bunun yerine Çinko Oksit veya Titanyum Oksit içeren bir güneş kremi arayın.

İpucu 6: Her yıl yeni güneş kremi alın

Bileşenler sağlayabilecekleri güneş koruması miktarını kaybetmeye başladığından birçok güneş kremi 12 ay sonra eskisi kadar iyi koruma sağlamaz.

İpucu 7: Öğle saatlerinde mola verin

Öğle saatleri veya güneşin tepede olduğu saatler güneşten uzaklaşarak kapalı ortamda bir mola vermek için iyi bir zamandır. Güneş saat 12.00 ile 13.00 arasında bu noktadayken en şiddetli halindedir.

İpucu 8: Güneş gözlüğü, şapka ve sıkı gömlekler giyin

Güneşten gözlerinizi korumak için UV korumalı güneş gözlükleri, başınızı korumak için şapka ve gövdenizi korumak için sıkı bir gömlek giyin.

İpucu 9: Plaja giderken özellikle dikkat edin

Kum ve su güneşi yansıtarak daha güçlü UVB ışınları oluşturduğundan güneş yağının daha sık yeniden sürülmesi gerekmektedir. Yüksek rakımlarda da güneş daha yoğundur.

İpucu 10: Bol su için

Su cildinizi nemli tutarak güneş yağınızın korumasını artırır.

Uzm. Dr. Hamide TUNA

Merhaba hocam . Ben 19 yaşındayım. Benim sorunum göğsümde iki tane yeni kahverengi-Kızılımsi ben çıktı yaklaşık 6 ay oldu farkedeli . küçüktüler ama ... devamı