Güneş Yanıklarını Tedavi Etmenin Püf Noktaları

Yoğun iş temposundan sıyrılıp sabırsızlıkla beklediğiniz o tatil zamanı işte geldi. Kendinizi bir an önce serin sulara bırakıp tüm gün sere serpe güneşlenmek ve biraz olsun bronzlaşmak istiyorsunuz. Peki, çantanızda sizi güneşin zararlı etkilerinden koruyacak bir krem var mı? Eğer yoksa bronzlaşmak uğruna tüm gün güneşlendiğiniz için günün sonunda muhtemelen teninizde yanma hissi oluşacaktır. Yanma hissini geçirecek formülleri araştırdık, işte sizler için derlediklerimiz;

Su ile Rahatlatın

Güneşlenirken oluşan sıvı kaybını gidermek için su içerek bu kaybı telafi edebilir aynı zamanda rahatlatıcı etkisi olan soğuk veya ılık ile duş almak yanıklarınıza iyi gelecektir.

Nemlendirin

Aloe vera içeren bitkisel kremleri yanık dolayısıyla deride oluşan sertlik ve kuruluğu gidermek için kullanabilirsiniz.

Kalamin Losyonu

Soğuk bir duş alıp sonrasında yanıklara kalamin ve gliserin içeren losyon sürmek oldukça faydalıdır. Yanık yüzünden meydana gelen acı hissini hafifleten kalamin ve yumuşatan gliserin sayesinde kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Hidrokortizon Merhem

Doktor tavsiyesi üzerine yanığınızın şiddetine bağlı olarak gelişen şişliği azaltır ve ağrı hafifletici etkisi vardır.

Eski Moda Yatıştırıcı

Ananelerimizin yoğurt sür yanıklara iyi gelir lafı modern dünyada hala uygulanan ve doktorlar tarafından tavsiye edilen bir yöntemdir. Bir kase soğuk yoğurdu yumuşak dokunuşlarla yanık bölgeye yedirmek sizi oldukça rahatlatacaktır.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Gozleri isikta acamiyorum uzagi goremiyorum ve bana bunun tedavisi yok dedi bircok doktor peki klormatikli kalici lens varmi varsa kullana bilimiyim c... devamı