Hamilelik, kadınların sağlık konusunda daha dikkatli olmaları gereken bir süreçtir. Bunun nedeni vücutlarının besin ve oksijen bakımından fazla talepkar olmasıdır. Yani bu durumda, herhangi bir hastalıkla karşılaşmak hem anneyi hem de bebeği daha fazla riske sokar. Birçok anne adayının boğaz ağrısından şikayet etmesi yaygın görülen bir durumdur.  Hamilelik sırasında soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı için ilaç alırken oldukça dikkatli olmak gerekir. Çünkü hamilelikte kullanımı tavsiye edilmeyen birçok ilaç vardır. Boğaz ağrısı tedavisi çok kolay olsa da, hamilelik ilaçlar yerine doğal çarelere ağırlık verilmesi gereken bir dönemdir.  Aşağıda hamilelikte boğaz ağrısı için birkaç basit doğal ilaç aşağıda sıralandı. Streptokok boğaz ağrısıyla ilgili daha fazla bilgi edinin.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı için ne kullanabilirsiniz?

 • Her zamanki gibi çay hazırlayın (kafeinsiz olmasına özen gösterin). Bir çay kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı bal ekleyin. Karıştırın ve sıcakken yudumlayın. Çok sıcak olmasın, çünkü bu boğazı tahriş ettiğiyle kalır.
 • Kaynatılmış suya zencefil dilimleri atın ve bu suyla her zamanki gibi çay hazırlayın. Bu karışıma bir çay kaşığı limon suyu ekleyin ve sıcakken yudumlayın. Bu, aynı zamanda soğuk algınlığından kurtulmaya da yardımcı olacaktır. Boğaz ağrısı tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Biraz ılık su alın ve tuz ekleyin. Bu çözeltiyle gargara yapın ama yutmayın. Karışımdaki tuzluluk, bakterileri rahatsız eder ve hücresel su veya sıvı dengelerini bozar.
 • Fesleğen yaprağı gibi otlar da hamilelikte boğaz ağrısı söz konusu olduğunda yardım edebilir. Suyla dolu bir su ısıtıcısının içine 15-20 adet ezilmiş fesleğen yaprağı ekleyin. Bu çözeltiyi kaynatın, sonra süzün ve soğuması için bir süre bekletin. Bu çözeltiyle gargara yapabilir, hatta bunu içebilirsiniz. Boğaz ağrısı ilaçları hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Biraz su kaynatın ve bir kaşık toz tarçın ekleyin. Ayrıca bir tutam karabiber ve iki çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Bu çözeltiyi sıcakken için.
 • Bir bardak ılık süte bir tutam zerdeçal ekleyin ve için. İsterseniz bal da ekleyebilirsiniz. Bu, boğaz ağrısıyla başa çıkmanın en eski ve en etkili yollarından biridir. Hamilelik, kadınların özellikle aldıkları kalsiyum miktarını artırmaları gereken bir süreçtir, bu nedenle zerdeçalla süt boğaz ağrısını büyük ihtimalle hafifletir. Boğaz ağrısı ilaçları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı nasıl önlenir?

 • Özellikle ilk üç aylık süre boyunca yeterince dinlenin. Bu şekilde, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısına yakalanma riskiniz oldukça azalır. İlk üç aylık dönemde aşırı çalışmak hamileliği zorlaştırdığıyla kalır.
 • Hamileyken dengeli beslenin. Doğru beslenme her tür enfeksiyona yakalanma riskinizi azaltır. Sağlıklı bir gebelik için beslenme konusunda daha fazla bilgi edinin.
 • Hamileyken içki ve sigaradan tamamen uzak durun.
 • Hamileliğiniz sırasında her zaman sıvı alımına dikkat edin, vücudunuzda sıvı kaybı olması durumunda soğuk algınlığına yakalanma yatkınlığınız artar.
 • Boğaz ağrısı için herhangi bir ilaç almadan önce, bir doktora danışın.

Yukarıda gördüğünüz gibi, konu boğaz ağrısına gelince, hamilelik bu hastalığa yakalanmak için pek de iyi bir zaman değildir. Hamilelik sırasında boğaz ağrısı yaşarsanız, tedavi için en iyi yöntem doğal çareler kullanmak. Ancak, boğaz ağrısı uzun süre devam ederse, en iyisi bir doktora giderek durumu teşhis ve tedavi ettirin çünkü bu zatürree gibi ciddi bir hastalık ya da rahatsızlığın belirtisi olabilir.

Dr. Özer AKINCI

iyi günler yaklaşık 1 haftadır sağ üst damakta bi oyukluk hissediyorum ve çok şiddetli boğaz ağrım ve yutkunamama sorunum var doktora gitmelimiyim yok... devamı