Hangisi İstenmeyen Tüylerden Kurtulmada Hangisi Daha İyi, Elektroliz Mi Lazer Mi?

Tıraş, ağda ve cımbız pek çok kadının zaten hayat düzenlerinin bir parçası ve zaten haftalık bütçelerinin dahilindedir. Ama bunları haftada bir bile yapamayacak kadar yoğun bir temponuz varsa, kalıcı epilasyon büyük bir nimettir.

Nedir

Tıraş, ağda ve cımbız pek çok kadının zaten hayat düzenlerinin bir parçası ve zaten haftalık bütçelerinin dahilindedir. Ama bunları haftada bir bile yapamayacak kadar yoğun bir temponuz varsa, kalıcı epilasyon büyük bir nimettir.

Ancak, kendinizi herhangi bir sürecin içine atmadan önce, size hangisinin fayda getireceğini öğrenmeniz en iyisidir.

Kalıcı epilasyonun en çok bilinen iki yöntemi vardır; elektroliz ve lazer.

Kararınızı vermeden önce, bunların ne anlama geldiklerini, avantajlarını ve dezavantajlarını ve ücretlerini öğrenmek için aşağıdakileri okuyun.

Elektroliz

Elektroliz

Bu epilasyon metodunda kıl köklerini yok etmek amacıyla doğal kıl köklerine enjekte edilen çok ince bir iğne aracılığıyla küçük elektrik akımından yararlanılır.

İşlem biraz can sıkıcı olabilir ve verdiği his, cımbızla kıl almaya benzer.

Elektroliz çok seans gerektirebilir ve bu alınacak kıl kökü sayısına, kıl dokusu yapısına, önceden uygulanmış epilasyon yöntemlerine ve cilt hassasiyetine göre değişiklik gösterir.

Avantajları

Esasen,  elektrolizin uygun olup olmamasını etkileyecek bir şey yoktur; her cilt ve kıl tipinden kişi bu uygulamadan yararlanabilir. Dolayısıyla endişelenmenize gerek yok.

Elektroliz kıl büyümesini engellediğinden kılların tekrar çıkmasını kalıcı olarak durdurur. Her bir seans uygulanacağı kıl kökü sayısına göre değişmek şartıyla sadece 15 dakika ila bir saat sürer.

Dezavantajları

Diğer bütün işlemler gibi burada da birtakım dezavantajlar mevcuttur; elektrolizi ele alacak olursak tedavinin daha uzun vakit alacağını söyleyebiliriz çünkü seanslar birer hafta arayla yapılır. Bu da programın tamamlanması için daha fazla zaman gerektirir. Ayrıca daha uzun acı çekmek anlamına gelir. Daha fazla seans sizin için maliyetin de artmasına da yol açacaktır.

Ayrıca, cilt hassasiyeti ve nadiren de rastlansa enfeksiyon gibi birtakım yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler nedeniyle ve elektrik akımı dolayısıyla her bir seansta sadece küçük bir bölge tedavi edilebilir.

Ücret

Seans başına düşen ücret, epilasyon yapılan bölge ve tedaviye göre $200 ile $1.000 arasında değişir.

Lazer

Lazer

Lazer epilasyonunda tedavi edilecek bölgede yoğunluğu yüksek bir ışık kullanılarak kıl kökleri yok edilir.

Işık hareketleri kökleri yok etmek amacıyla kılların pigmentlerinden verilir, genellikle de kıllar uygulamadan 10 gün sonra dökülür. Tedavi çok az hissedilen bir batma hissi verebilir.

Tedavi seansları genellikle birer ay arayla düzenlenir çünkü bu kılların uzama zamanıdır.

Avantajları

En büyük avantajlarından biri lazer epilasyonunun birçok sağlık kuruluşu tarafından onaylanmış olmasıdır, bir başka avantajıysa bir sonraki seansı yaptırana kadar olan sürenin uzun olmasıdır. Ayrıca seansı takiben kılların öncekinden daha ince ve güçsüz büyümesini sağlar.

Tekbir tedavi seansında tek seferde geniş bir alan ele alınabildiğinden seans sayısı ve tedavi maliyeti düşer. İyi haberse, şimdiden evde kullanıma yönelik epilasyon makinesi üreticileri ortaya çıkmış durumda ve bu, maliyetin düşmesinde daha da olumlu sonuçlar yaratacaktır.

Dezavantajları

Lazer epilasyonunun dezavantajlarından biri her tip kıl tipine göre olmamasıdır. Ancak koyu ve kalın kıllarla açık bir teniniz olduğu takdirde bu tedaviden en iyi sonuçları alacaksınızdır.

Kıllarınızın büyümesi halen devam edeceğinden kalıcı bir epilasyon yöntemi değildir. Yaygın rastlanan yan etkileri arasında cilt hassasiyeti, cilt dokusu ve renginde değişimler, kabarıklıklar, yara izleri, şişkinlikler ve kızarıklıklar, kabuk bağlama, enfeksiyon, sivilce çıkarma ve diğer cilt rahatsızlıkları sayılabilir.

İşlemlerden sonra sizi bekleyen birtakım tedaviye uygun olmayan durumlar da söz konusudur. Örneğin, güneşe maruz kalmaktan sakınmalı ve lazer epilasyonu uyguladıktan sonra cımbızla alma ya da ağda yapma gibi başka tür epilasyon yöntemleri uygulamamalısınız.

Ücret

Ortalama bir seans ücreti $400 olup, evde kullanacağınız bir makine alırsanız $300 ila $500 gibi bir maliyet çıkacaktır.

Sonuç

Sonuç

En iyi epilasyon metoduna karar verilmesi çeşitli faktörlere bağlıdır ve sizin için hangisinin en iyisi olacağına karar vermeden önce ikisini de önce deneyerek, epilasyonlardan hangisinin daha az yan etki yaşattığına ve hangisinin maliyetinin bütçenize daha uygun olduğuna bakarak karar verin.