Hemoroit herkesin başına gelebilecek ağrılı bir durumdur. Bazen anüsün içinde kalacak bazen anüsün dışına çıkacak şekilde bu bölgedeki damarlar genişler ve bir şişlik oluştururlar. Hemoroit kanama yapabilir, tuvalete çıkarken veya normal zamanlarda ağrıya neden olabilir. Kişinin hayat kalitesini oldukça düşürebilen bir durumdur. Peki hemoroit nasıl önlenir?

Bazı durumlar hemoroidin gelişme riskini artırır. Örneğin genetik olarak ailenizde hemoroit varsa sizde de oluşma ihtimali artar. Buna karşı bir şey yapamayabilirsiniz ancak bazı yaşam tarzı değişiklikleri basur gelişme riskini düşürerek size yardımcı olabilir.

Sürekli ayakta durmak ya da oturmak, tuvalette uzun süreler boyunca kalmak, kabız ya da ishal olmak, gün içinde sık sık ağır kaldırmak ya da obez olmak gibi durumlar basura yol açabilir. Risk faktörlerini elediğinizde hemoroit gelişmesi de daha az olası hale gelecektir.

Hemoroit nasıl önlenir dediğinizde dışkının kıvamı yumuşaksa bu, size çok yardımcı olabilir. Yapacağınız bazı şeyler tuvalete daha kolay çıkmanızı sağlar. Örneğin daha fazla lif tüketmek bunlardan biridir. Lif alımınızı artırmak için daha fazla sebze ve meyve, tam tahıl tüketebilirsiniz. Bolca su içmek de bunun yollarından biridir. Eğer beslenmeniz düzensizse, çeşitli sebeplerle sağlıklı yemeye fırsat bulamıyorsanız lif takviyesi alıp onu kullanabilirsiniz.

Tuvalete gittiğinizde çok fazla ıkınmamaya çalışın. Ikınmak rektumun aşağı bölgesindeki damarların üzerine basınç uygular ve durumu kötüleştirebilir.

Hemoroit nasıl önlenir sorusunun cevaplarından biri ihtiyaç duyduğunuzda tuvalete gitmektir. Eğer tuvalet ihtiyacınız gelirse beklemeyin ve o anda gidin. Ne kadar çok beklerseniz dışkı o kadar kuruyacak ve dışarı atılması zorlaşacaktır. Aynı mantıkla tuvalete gitme ihtiyacınız yokken giderseniz gereğinden fazla ıkınarak hemoroitleri kötüleştirebilirsiniz. 

Yapabileceğiniz bir diğer şey fiziksel aktivitedir. Uzun süreler boyunca oturmak veya ayakta durmak damarlar üzerine basınç bindirir. Fiziksel aktivite ayrıca dışkıların bağırsakta ilerlemesini sağlar. Böylece tuvalete çıkışınız daha düzenli olacaktır.

Obezite ve aşırı kilo basurun risk faktörleri arasındadır. Dolayısıyla önlemek için sağlıklı bir vücut kilosunu korumanız gerekir. Bunun da en iyi ve sürdürülebilir yolu diyet ve egzersizdir. Daha sağlıklı ve dengeli beslenerek hem lif alımınızı artırabilir hem de kilonuzu kontrol altında tutabilirsiniz.

 

Op. Dr. Işıl ÇELİKEL

Internet'ten araştırdım hemoroit ile ilgili sizden memnun olanların yorumlarını okudum.İkitelli yolundaki hastaneyi aradım ayrılmıştınız .Bşr yerd... devamı