Alınan gıdalar, ilaçlar veya yakalanılan hastalıklar her biri idrarınızın renginde farklı değişimler yaratmaktadır. İdrarın rengini etkileyen bir diğer faktör de idrara çıkma sıklığıdır, normal bir insan günde 6-8 kez tuvalete çıkar. Ancak çoğu zaman idrarın rengi önemsenmez ve rengindeki değişimler için doktora gidilmez. Peki, sizlere idrarınız hakkında biraz bilgi versek?

Şeffaf İdrar 
Eğer idrarınız şeffaf renkteyse bu ihtiyacınızdan biraz daha fazla sıvı aldığınızı ama sağlıklı olduğunuzu gösterir. Günlük ihtiyacınız 2,5 litredir, ne daha az ne daha çok içmemeye özen göstermelisiniz.

Açık Sarı
Günlük almanız gereken sıvı ihtiyacınızı giderdiğinizi ve sağlıklı olduğunuzu gösterir.

Koyu Sarı
Yeterli miktarda sıvı almadığınızı gösteren bu renk gün içerisinde almanız gereken sıvı miktarına dikkat etmeniz gerektiğini aksi halde yorgunluk, baş ağrısı, hazımsızlık veya stres gibi problemlerle karşılaşabileceğinizi gösterir.

Yeşil
Alınan ilaçlar veya gıdalardan kaynaklanıyor olabilir ancak hastalık belirtisi de olabileceğinden dolayı eğer devam ederse doktora danışmanızda fayda vardır.

Pembe
İdrarın pembe olması kan olduğunu gösterir. Kadınların adet dönemi dışında kullanılan ağır ilaçlar da kanamalara neden olabilmektedir. Yine de idrarınızda pembelik veya kırmızılık varsa doktora mutlaka danışmalısınız.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

benim sorunum başım dan gecen olayı anlatmak .istiyorum.saglık.sorunum ..bulaşık deterjanı ile mastürbasyon yaptım ve. sonra yara oldu yara bir ay so... devamı