Erkeklerde kalıtsal kelliğin sebepleri üzerine araştırma yapan ABD'deki Pennsylvania Üniversitesi'nden bilim insanları, kelliğe neden olan bir protein buldu.

BBC'nin internet sitesinde yer alan habere göre Amerikalı bilim insanları, kel erkekler ve fareler üzerinde yaptıkları çalışmada, saç kaybına neden olan bir protein saptadı.

SLAYT: SAÇINIZ & KAFA DERİNİZ SAĞLIĞINIZ HAKKINDA NELER SÖYLÜYOR

Erkeklerin kelleşmeye başladığı sırada hangi genlerin devreye girdiğini analiz eden bilim insanları, ''prostaglandin D2'' adlı protein düzeyinin, saçlı kısımda değil, saçın döküldüğü kısımlarda bulunan saç kökü hücrelerinde yükseldiğini belirledi.

Bu proteinden yüksek oranda verilen fareler tamamen tüysüz kalırken, insan saç dokusu üzerinde yapılan aynı işlem de saçın uzamasını durdurdu.
Prostaglandin D2 proteininin saç kökünde bulunan belirli bir alıcıya etki ettiğini de tespit eden bilim insanları, bu alıcının saç folikülüne saçın uzamasını durdurması sinyali veren sistemin bir parçası olduğunu kaydetti.
İLGİLİ MAKALE

Saç Mantarı Tedavisi

Prof. Dr. Cengiz ÇELİKER

selamun aleykum 17 yasindayim fitness gidiyorum ve protein tozu almami oneriyorlar benden kucukleri bile protein tozunu kullaniyorlar bende alsam soru... devamı