Çocuk sahibi olan her 100 kadından 3’ü, ikiz veya üçüz dünyaya getirmektedir. İkiz bebeklere sahip olmak ise hem mutluluğu, hem de yapılacak işleri ikiye katladığı düşünülmektedir. İşte ikiz bebeklerinizi büyütürken bilmeniz gereken ve zaman tasarrufu yapmanızı sağlayacak önemli ipuçları ;

Planlı hareket edin
Eğer planlı ve programlı hareket etmezseniz, artık bir hayatınız olmayacak demektir. Çocuk yetiştirmek tek başına yeterince zor iken, ikiz yetiştirmek daha zor olacaktır. Bu yüzden plan yapmalısınız. Uyku ve yemek saatlerini aynı saate programlarsanız, bir süre sonra buna alışacaklardır. 

İkizleri aynı anda emzirebilirsiniz
İkizleri aynı anda emzirmeniz mümkündür. Bu en fazla 1 saat sürecek ve size zaman kazandıracaktır. Ama iki bebeği aynı anda emzirmenin iyi bir koordinasyon ve sabır gerektirdiğini de unutmayın. Diğer bir seçenek ise bir bebeği emzirirken, diğerini aynı anda biberon ile beslemek olabilir.

Bir beşik yeterli
Yeni doğan ikiz bebekler özellikle ilk başlarda aynı beşikte yatması olumlu olabilir. Eğer birlikte daha huzurlu uyuyorlarsa, tek beşiği paylaşmaları yatak dönemlerine başlayana kadar devam edebilir.
Tek beşik yeterli olurken, iki koltuklu araba ve çiftli bebek arabasının olmazsa olmazlardan olduğunu da unutmayın.

Solunum problemleri
Yenidoğan ikizlerin solunum yolu problemleri yaşamaları normaldir. Çünkü ikiz bebeklerin erken doğmaları veya normalden daha küçük / zayıf olmalarına sık rastlanır. Bu yüzden de akciğerleri yeteri kadar gelişmeyebilir ve solunum sıkıntıları yaşayabilirler. Ama bu her iki bebeğin de solunum problemi yaşayacağı anlamına gelmemektedir. 
Eğer 32 haftalık ikiz bebekleriniz varsa ve biri solunum tüpüne ihtiyaç duyuyorsa, bu bebeğin solunum problemi yaşama ihtimali, daha gelişmiş akciğeri olan diğer bebeğe göre fazladır ve burun/nasal kanül yolu ile oksijene ihtiyacı olabilmektedir.

Mikroplar
Yenidoğan ikizler her şeyi paylaşır. Mikroplar dahil… İkizlerden birinde bulaşıcı bir hastalık baş gösterdiğinde, diğerinin de bu hastalığı kapması oldukça olasıdır. Ebeveynler genellikle, ikizlerden biri hasta olduğunda ikizleri birbirinden ayırma yoluna başvurur. Örneğin, ikizlerden biri suçiçeği hastalığına yakalandığında, diğerini bir süreliğine başka bir yerde tutarak riski minimuma indirebilirsiniz. Riski sıfıra indirmeniz mümkün değildir, ancak kontrol edebilirsiniz.

İkizler birbirine benzeyebilir, ama farklı da olabilirler
İkizleri birbiri ile kıyaslamamaya ve ayrı ayrı bireyler olarak görmeye önem verilmelidir. Bütün çocukların güçlü veya zayıf oldukları konular vardır ve ikizler birer istisna değildir. Birbirlerinden oldukça farklı zevk ve karakterlere sahip olabilirler. Bu yüzden onları birbirleri ile kıyaslamak ya da yarıştırmak doğru değildir. 
İkizleri birbirinden ayırmak da oldukça faydalı olacaktır. Her zaman birlikte olmaları yerine, bazen kendi arkadaşları ile ayrı ayrı oynamalıdırlar. Bu onların karar verme yeteneklerini ve karakterlerini güçlendirir.

Uzm. Dr. Mustafa Gürkan Taşkale

Hocam merhaba yaşım 34 evliyim ve 14 yasında ikiz çocuğum var bir yıldır cinsel isteksizlik şikayetim vardı ve endokrinoloji doktoruna gittim ve tahl... devamı