İlişkilerde edilgen saldırgan davranışlara, genellikle kısa süreli bir uzlaşmazlıkta doğrudan yüzleşmeden kaçınma amacıyla başvurulur, ama uzun vadede düşünüldüğünde bu tarz dinamiklerin evliliğe verdiği yıkıcı zarar, ani kızgınlıkların verdiğinden çok daha fazla bile olabilir. Olumlu bir iletişimin ilişkinizde yerini alması için, edilgen saldırgan davranışlarla başa çıkmanıza yardımcı 4 temel yol burada.

1. Uyarıcı işaretlerin farkına varın.

Edilgen saldırganlık, kızgınlığa ait saklı duyguların kasti ve maskelenmiş bir ifade biçimidir. Şekerle kaplanmış bu düşmanlık, diğerinin altta yatan kızgınlığı görmesini engelleyecek başka birinin arkasına saklanmış çeşitli davranışları içerir. Kişi edilgen saldırgan davranışların niteliğinin ne olduğunu ve gizli kızgınlığın ifadelerini hemen anlayabildiğinde ilk önemli adımı atarak bu yıkıcı dinamikten uzaklaşır. Dikkat etmeniz gereken, en sık karşılaşılan edilgen saldırganlık davranışları şunlardır:

  • Oyalanmak
  • Alışılagelmiş standartların altında davranmak
  • Görmüyormuş, duymuyormuş, hatırlamıyormuş ya da ricaları anlamıyormuş gibi yapmak
  • Sessiz ve tepkisiz kalmak
  • Küsmek ve uzaklaşmak
  • Dedikodu

2. Katılımcı olmayı reddedin.

Edilgen saldırgan yetişkinler başkalarını kendi gizli kızgınlıklarını ifade ettirme konusunda birer uzmandırlar. Edilgen saldırganlık davranışlarını fark edip göründüğü gibi kabul edebilme, erkenden uyarılıp kazananı olmayan bu mücadelede saf tutmama seçeneğini hayata geçirme şansını verecektir. Bu tarz yıkıcı birtakım dinamiklerin oyun sahasına hücum ettiğini hissettiğinizde, aşağıdaki kendi kendini telkin cümlelerini içinizden geçirerek duygularınızı kontrol etmeye çalışın.

“Şu an edilgen bir saldırganlık gösteriyor ve bu rutinin içinde yer almayacağım.”

“Bağırmayacağım ya da kinayeli konuşmayacağım çünkü böyle davranışlar uzlaşmazlığı büyütmekten başka bir işe yaramaz.”

3. Sorunu ifade edin.

Edilgen saldırgan kişiler duygularını doğrudan ifade etmekten kaçınarak kızgınlıklarının varlığının bariz şekilde bilinmesine karşı kendilerini korurlar. Edilgen saldırganlık dinamikleriyle başa çıkmanın ve uzun vadede bunları değiştirebilmenin en sağlam yollarından biri kızgınlık varken bunun varlığını yüksek sesle işaret etmektir. Kızgınlık, yargı cümleleri kurulmadan olaylar üzerinden ifade edilmelidir. Örneğin, “Bana öyle geliyor ki bu ricayı yaptığım için bana sinirlisin.” Basit gibi gözüken bu cümlenin yaratacağı etki oldukça derin ve içten olabilir.

4. İnkarı bekleyin ve bu durumu kabul edin.

Amacınız gizlenip baskı altına alınmış ve uzun süre hapsedilmiş kızgınlığı meydana çıkarmak. Bu yapmaya çalıştığınız ilk seferde, edilgen saldırgan kişinin kızgınlığının varlığını inkar etmesine şaşırmayın.

İnkar ettiğinde, o anda dile getireceği sözlü savunmayı sözlü olarak kabul edin. Örneğin, “Tamam, bu sadece bir düşünceydi ve seninle paylaşmak istedim” gibi bir cevap vererek. Kişinin o an gerçekleştirdiği inkar üzerine tartışmayın ya da onu düzeltmeye çalışmayın. Bunun yerine daha ileri düzeye taşınmış bir tartışmadan uzak durun. Böylece sevdiğiniz bu kişinin, davranışlarının ardındaki bazı kızgınlık duygularının farkında olduğunuzu düşünmesini sağlayacaksınız. Basitçe gizli kızgınlığının farkında olduğunuzu göstererek, bu edilgen saldırgan davranışların devam edemeyeceğine ve ilişkinizin değişmesi gerektiğine dair cesur ve güçlü bir mesaj yollamış olacaksınız.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

19 yasındayım bir cinsel ilişki yaşamadım ama penisimde siyah küçük lekeler çıkmaya başladı kaşıntı ağrı sızlama gibi şeyler yok ama bunun nedeni ne ... devamı