İnflamatuar göğüs kanseri hızla ilerleyebilir. Bundan dolayı bazen, fazla düşünerek vakit kaybetmeden tedaviyebaşlamanız gerekebilir. Bu kendinizi kötü hissetmenize sebep olabilir. Bununla başa çıkmak için şunları deneyin:

  • Tedavi kararları vermek için inflamatuar göğüs kanseri hakkında yeterince bilgi edinin. Kanseriniz ve tedavisi hakkındaki faktörleri doktorunuza sorun. Kanserinizin hangi evrede olduğunu ve hangi tedavi seçenekleri olduğunu sorun. Ayrıca doktorunuzdan daha fazla bilgi edinebileceğiniz kaynakları öğrenin. Ulusal Kanser Enstitüsü ve Amerikan Kanser Topluluğu ile işe başlayabilirsiniz.
  • Destek arayın. Kanser tedavisine başladığınızda duygularınız hakkında konuşmak sizi rahatlatabilir. Yakın bir arkadaşınız ya da ailenizden biriyle konuşabilirsiniz; ya da doktorunuz sizi kanserden kurtulanlarla çalışan bir danışmana sevk edebilir.
  • Kanserden kurtulan başka insanlarla bağlantı kurun. Kanserli olan başka insanlar benzersiz bir destek kaynağı olabilir. Kanserden kurtulan kişiler, tedavi sırasında neler beklenmesi gerektiği ve bunların nasıl üstesinden gelineceği hakkında pratik tavsiyelerde bulunabilirler. Doktorunuzdan bölgenizdeki destek grupları hakkında bilgi isteyin. Kanser topluluğu organizasyonlarının internet sitelerine bakın. 

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Hocam kanser hastalarında genel olarak ağrı nasıl olur?... devamı