Güzellik bakım trendleri giderek yaygınlaşıyor ve vücut epilasyonu da bunlardan bir tanesi.

Vücut epilasyonu yüzyıllardır uygulanır ve herkes pürüzsüz ve tüysüz bir vücudu tercih eder.

Aslında avuç içleri ve ayak altları dışında tüm vücut tüylerle kaplıdır.

Vücut epilasyon yöntemleri zamana ve mekana göre değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte vücut epilasyonu yaygın bir yöntemdir. 

Cımbızla tüyleri temizlemenin yanı sıra daha hızlı sonuç veren ve daha uzun süreli vücut epilasyonu seçenekleri de vardır.

Bugün tüylerini temizleme konusunda endişelenen sadece kadınlar değildir. Bununla birlikte erkekler de vücutlarını tüysüz tutma konusunda endişelenir.  

Popüler Vücut Epilasyonu Yöntemleri

Daha önceleri ağda en popüler epilasyon yöntemiydi. Ağda esnasında sıcak ağda tüylerin bulunduğu alana dökülür ve ağda bantları yardımıyla istenmeyen tüyler temizlenir. Bu yöntem ağrılı olmasına rağmen ucuzdur ve etkisi belirli bir süre sürer. Bu yöntem en iyi vücut epilasyon yöntemidir.

Daha ağdayı evinizde marketlerden aldığınız kişisel ağda kitlerinin yardımıyla da yapabilirsiniz. Eğer çok fazla para harcamak istemiyorsanız veya güzellik salonuna gitmek istemiyorsanız evde ağda yapmak en iyi yöntemdir.

Evde vücut epilasyonu süreci sizin için uygun ve cazip olabilir. Bununla birlikte özel bölgelerinize başka bir kişi tarafından ağda yapılması sizi utandırabilir. Bu nedenle tıraş en yaygın olan vücut epilasyonu yöntemidir.

Tıraş diğer yöntemlere göre daha ucuzdur ve uygulanması kolaydır; fakat zaman alıcı olabilir ve birkaç gün sonra tüyler tekrar çıkar. Diğer popüler bir yöntem de depilatörlerdir. Depilatörleri evinizde uygulayabilirsiniz ve marketlerde bulabilirsiniz. 

Depilatörler istenmeyen tüylerin bulunduğu bölgeye uygulanan kimyasal karışımların kullanımıyla hazırlanır. Karışım uygulandıktan sonra uygulama alanının büyüklüğüne ve tüylerin miktarına göre birkaç dakika bekleyin. Bu süre içerisinde kimyasallar tüyleri yok eder. Ardından depilatörü temizleyin ve bu alanın pürüzsüz ve tüysüz olduğunu göreceksiniz.

Depilatörler hassas ciltler için uygun olmayabilir; çünkü tüylerin yok edilmesi için depilatörlerin içerisinde bulunan güçlü kimyasallar cildin tahriş olmasına ve zarar görmesine neden olur. Depilatörlerden ilk uygulanışın ardından kısa süre sonra tekrar uygulanmalıdır.

Depilatörlerden faydalanabilirsiniz; çünkü depilatörler vücudunuzda kesiklere, sıyrıklara neden olmaz. Depilatörler yardımıyla tüyler ağrısız bir şekilde temizlenebilir. 

Bugün elektroliz ve lazer epilasyon teknikleri vücuttaki tüyleri daha uzun süreli temizlemede giderek büyüyen trendler haline geliyor. Bununla birlikte bu yöntemler bir profesyonel tarafından uygulanmalıdır ve diğer yöntemlere oranla daha pahalıdır.

Elektroliz yöntemiyle tüyler temizlenirken güzellik uzmanı tüyleri köklerinden yok etmek için tüy foliküllerine iğne aracılığıyla elektrik akımı gönderilir. Tüy foliküllerinin köklerine verilen elektrik dalgaları tüylerin tekrar büyümesini engeller. Elektroliz kalıcı vücut epilasyonu yöntemidir; fakat lazer epilasyonuna göre daha uzun zaman alır. 

Lazer epilasyon yöntemi tüyler tamamen ölene ve yok olana kadar birkaç seans gerektirir. Tüyleri köklerinden temizlemek için enerji dalgaları gönderilir. Bu en cazip vücut epilasyon tekniğidir; fakat diğer yöntemlere göre daha pahalıdır.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Hocam Merhabalar, Dr önerisi ile Yüzümdeki lekeler için aknetrend ve akabinde iki jel ve expigmnet kullanıyorum. Aknetrend kullanırken lazer epilasyon... devamı