Yüz, vücudun insanlar tarafından görülen ana bölümüdür. Bazı kişilerin yüzlerinde az tüy olabilirken diğerlerinin yüzlerinde normalden fazla tüy olabilir.

Yüzdeki tüyler her zaman herkes için utanç vericidir. Yanaklarda, alında, üst dudak bölgesinde, çenede ve ayrıca kaşlarda tüyler bulunabilir.

Bu istenmeyen tüylerden kurtulmak için birçok yüz epilasyonu tekniği vardır. 

Yüz Epilasyonu Yöntemlerinden Bazıları Şunlardır:

İple Tüy Alma: Bu yüzdeki istenmeyen tüyleri temizlemek için uygulanan yüz epilasyonu yöntemlerinden bir tanesidir. Bu teknikte istenmeyen tüylerin temizlenmesi için özel bir ip kullanılır.

Bu yöntemle ilgili baş sorun çok fazla acı hissetmeniz ve yüzünüzde çiziklerin oluşabilmesidir.

Ağda: Bu yöntem yüz epilasyonu yöntemleri arasında en ağrılı yöntemdir. Ağda sıcak veya soğuk olarak tüylerin büyüdüğü bölgeye veya istenmeyen tüylerden kaçındığınız bölgelere uygulanır.

Ağda ardından ağda bantlarıyla temizlenir. Bu işlem oldukça ağrılıdır ve özellikle yüz bölgesi için tavsiye edilmez. Yüze ağda uygulanması cilt sorunlarına neden olabilir.

Cımbızla Tüy Alma: Bu yöntem tüyleri dağınık bölgelerde bulunan kişiler için en uygun yöntemdir. Bununla cımbızla tüylerin alınması oldukça zaman alır. Eğer yüzünüzde az miktarda tüy varsa o zaman bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Elektroliz: Çoğunuz bu tekniği biliyor olabilir. Bu yöntem yukarıda bahsedilen diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında oldukça pahalı bir yöntemdir.

Eğer daha fazla para harcamak istemiyorsanız, evde kullanabileceğiniz elektroliz kitleri mevcuttur ve bu kitleri kullanabilirsiniz. Ne var ki, bu yöntemin profesyonel bir kişi tarafından yapılması önerilir.

Depilatör kremleri: Yüzdeki tüylerden kurtulmak için birçok krem bulunur. Bu kremler yüzdeki istenmeyen tüylerin temizlenmesine yardımcıdır. Bununla birlikte bu kremler kullanımdan önce kontrol edilmelidir.

Kremlerin cilt tipinize uyup uymadığını kontrol edin. Eğer cilt tipinize uygun olmayan bir krem kullanırsanız cildinizde istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu yöntem pahalı değildir ve oldukça hızlı bir şekilde etkisini gösterir.

Tıraş: Bu da yüzdeki tüylerden kurtulmak için en yaygın kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Kadınlar için özel tıraş aletleri vardır. Bu yöntem de ucuz bir yöntemdir; fakat daha iyi sonuçlar elde etmek için düzenli olarak uygulanmalıdır.

Lazerli yüz epilasyon yöntemi: Bu yöntem yüz epilasyonundaki en son tekniktir. Bu yöntemin uygulanış işlemi oldukça basittir ve aynı zamanda daha güvenlidir. Lazerli yüz epilasyonu cilde zarar vermez. Ayrıca bu yöntem daha az zaman alır; fakat daha pahalıdır. 

Bu yöntemlerden sizin için uygun yöntemi seçebilirsiniz ve yüzünüzdeki istenmeyen tüylerden kurtulabilirsiniz.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı