Kalp içi elektriksel uyarı oluşturan ve ileten yapılarda veya kalp kasında bozukluk olması ritim bozukluklarının ortaya çıkmasına neden oluyor. Doğuştan gelen ritim bozukluklarının yanında, diğer kalp hastalıklarının varlığı da kalpte ritim bozukluğuna yol açabiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Enis Oğuz, ileti sistemini besleyen damarlar tıkandığında hayati ritim bozuklukları oluşabiliyor. Yüksek kan basıncı, kalp yetersizliği, kalp kapak hastalığı ritim bozukluklarına yol açabiliyor. Ayrıca, kalbinde hiçbir yapısal bozukluk saptanmayanlarda da kalp ritim bozukluğu ortaya çıkabiliyor.

 Atriyal Fibrilasyon yaşla birlikte artıyor

 Doç. Dr. Enis Oğuz’un verdiği bilgiye göre, “Yaş ilerledikçe çok büyük bir toplumsal sorun olarak, karşımıza Atriyal Fibrilasyon diye adlandırılan ritim bozukluğu çıkıyor” diyor ve Atriyal Fibrilasyon’un önemine dikkat çekiyor: “Atriyal Fibrilasyon’un görülme sıklığı yüzde 2 olduğu için, toplumsal sağlık sorunu sınıflamasına giriyor. ABD istatistiklerine göre, 80 yaşın üzerindeki her 10 kişiden birinde bu hastalık görülüyor. Öte yandan hiçbir kalp hastalığı olmayan gençlerde de ortaya çıkıyor. Tüm Atriyal Fibrilasyon hastalarının yüzde 20’sini bu grup oluşturuyor.”

Ritim bozukluğunun süresi önem taşıyor

Kalp hastalıkları, özellikle de kalbin kulakçıklarını büyüten hastalıkların Atriyal Fibrilasyona neden olduğunu söyleyen Doç. Dr. Enis Oğuz, yüksek kan basıncı ve Hipertiroid’inin de Atriyal Fibrilasyon’a yol açtığına dikkat çekiyor. Doç. Dr. Oğuz, Atriyal Fibrilasyon belirtilerini de şöyle özetliyor:
“Çarpıntı, bazen sadece halsizlik ve çabuk yorulma en önemli belirtiler oluyor. Kan basıncı ölçülürken kalp atışlarının düzensizliği fark ediliyor. Atriyal Fibrilasyon’da kalp hızı zaman zaman artıyor ya da azalıyor. Dikkat edilmesi gereken nokta, Atriyal Fibrilasyon’un ne zaman başladığı ve ne kadar sürdüğü. Çünkü bu ritim bozukluğu 48 saatten uzun sürerse, kalpte pıhtı oluşabiliyor. Bu da inme riskini yükseltiyor.”

Tedavide Kateter Ablasyon önemli yer tutuyor

Atriyal Fibrilasyon’un tedavisinde ilaçlardan ve Kateter Ablasyon yönteminden faydalanıldığını söyleyen Doç. Dr. Enis Oğuz, “İlaçlar ritim düzenleyici ve kalp hızını kontrol eden ilaçlar olarak iki gruba ayrılıyor. Ritim bozukluğu ilaçları hastaların sadece yüzde 50’sinde başarılı sonuçlar veriyor. Atriyal Fibrilasyon’u kronikleşen hastalarda, kalbin çok hızlanmaması için kalp hızını düşüren ilaçlarla tedavi planlanıyor. İnme riskini azaltmak için de kan sulandırıcı ilaçlardan faydalanılıyor. Kateter Ablasyon yöntemiyle tedavide başarı oran yüzde 60-80 seviyelerinde oluyor. Atriyal Fibrilasyon!da zamanında önlem alınması ve tedaviye başlanması gerekiyor. Geç kalınırsa kronikleşiyor ve tedavi ile düzeltilmesi zorlaşıyor. İnmenin engellenmesi için mutlaka pıhtı eritici ilaçlar kullanılması gerekiyor” diye bilgi veriyor.

 Kalp sağlığınızı korumak için neler yapabilirsiniz?

Doç. Dr. Oğuz, ritim bozukluğundan korunmak için normal kalp sağlığı için yapılması gerekenlerin geçerli olduğunu belirterek önerileri şöyle sıralıyor:

-Doğru beslenin.

-Düzenli egzersizi ihmal etmeyin.

-Yüksek tansiyonunuz veya diyabetiniz varsa tedavi olun. Çünkü bu rahatsızlıklar, çoğunlukla kalp hastalıklarına yol açan ön hastalıklardır.

-Çay, kahve, enerji içecekleri ve bazı ilaçlar kalbin elektriksel aktivasyonunu uyaran maddeler, ritim bozukluklarını tetikleyebilir; dikkatli tüketin.

-Sigara ve alkol tüketimi doğrudan ritim bozukluklarına neden olabilir.

Prof. Dr. Atilla BİTİGEN

Hocam merhaba hamile iken ritim bozukluğu cıktı doktorum kardiyoloji git görün dedi göründüm mitral kapakta sarkma yetersizlik var ve ritim bozukluğu ... devamı