WASHINGTON (AA) - Amerika Birleşik Devletleri'nde son 15 yılda diyabetli yetişkinlerin sayısında ciddi bir artış gözlendi. 

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin (CDC) yayımladığı raporda, 1995'den 2010'a kadar tip 2 diyabetin ülkenin 32 eyaletinde en az yüzde 50, 18 eyaletinde ise yüzde 100'den fazla arttığı ortaya çıktı. 

CDC yetkilisi Linda Geiss, en çok artışın ülkenin güneyinde, batısında ve kuzeydoğusunda yaşandığını belirtti. 

Geiss, yetişkinlerde şeker hastalığına yakalanma oranındaki en büyük artışın güneydeki eyaletlerden Oklahoma (yüzde 226), Georgia (yüzde 145) ve Alabama'da (yüzde 140) yaşandığına dikkati çekti. 

Uzmanlar, bu rakamın ilerleyen yıllarda daha da artacağını ifade ederken obezitenin de diyabete neden olan etmenler arasında yer aldığını belirtti. 
Tip 2 diyabetin bu derece artışının, değişen yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarından kaynaklandığı ifade edildi. 

1995 yılında ABD'de yalnızca 3 eyalette tip 2 diyabete rastlanırken, diyabet hastalarının oranı yüzde 7'nin altındaydı. 

Yetişkinlerde görülen tip 2 diyabet, pankreasın salgıladığı ve kandaki şekerin vücut tarafından kullanılmasını sağlayan insülin salgısının, yeterli miktarda üretilememesi sonucu ortaya çıkıyor. 

Her yıl 14-21 Kasım, Dünya Diyabet Haftası olarak kutlanıyor.

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Hocam bel fitigi var bende ayrıca algolajide tedavi oldum ama maalesef yeterli olmadı daha sonra ağrılar tekrar nüksetti birde aya üzerimde diyabetten... devamı