Bugünlerde kaşıntılı cilt döküntüsü bazıları için basit ve diğerleri içinse yaşamı altüst eden yaygın bir problem haline geldi.

Yangılı ve irrite olmuş cilt bölgesine döküntü denir. Kaşıntı, şişme ve kızarıklık döküntünün özellikleridir.

Cilt bakımı ürünlerinde kullanılan kimyasalların ve bileşenlerin de bazen kaşıntılı cilt döküntüsü kaynağı olabileceğini bilmek önemlidir.

Cilt döküntüsünün birçok şekli vardır. Dermatit, yangılanma, kaşıntı, şişme, kabarcık oluşumu vs ile karakterize olan yaygın bir döküntüdür. Dermatite egzema da denir.

Dermatitin kaşıntılı cilt döküntüsüne sebep olan farklı biçimleri vardır. Dermatitin en yaygın biçimi atopik dermatittir.

Atopik dermatit (atopik egzema) infantil ve fleksural egzama dahil kendine özgü atopi fenomeni ile karakterize olur (çevresel alerjenlere aşırı hassasiyet).

Bu, çocukların yüzde 10-15’ini etkiler ama çocukluğun daha sonrasında iyileşir. Bu kalıtımsaldır çünkü bu tip dermatitte genler önemli bir rol oynar, örneğin astım.

Kontak dermatit, dermatitin bir başka biçimidir. Kontakt dermatit lokalize bir cilt döküntüsüdür, irrite edici maddeler veya alerjenlere maruz kalmaktan kaynaklanır. Cildin maruziyetine bağlı olarak irritan kontak dermatit ve alerjik kontak dermatit olarak sınıflandırılır.

Seboreik dermatit en çok yüzde, kafa derisinde, kulakların arkasında ve artan yağ bezi salgısının olduğu diğer bölgelerde görülür. Bu seboreik dermatit mumumsu pullar ve kızarmış cilt ile karakterize olur.

El egzaması yalnız ellerle sınırlıdır. Bu, kuvvetli deterjanlara maruz kalmak veya sık yıkamak yüzünden gerçekleşir. Bazen lateks de el egzamasına sebep olur.

Asteotatik egzama cildi kurutan ve cilt üzerinde ince çatlaklara sebep olan bir egzamadır. Bu genellikle yağ bezlerinin az olduğu aşağı ekstremiteleri etkiler. Bu egzama genellikle kış aylarında gerçekleşir.

Dermatit herpetiformis de dirseklerin ve dizlerin dış taraflarını, omuzları ve kalçaları etkileyen kaşıntılı cilt döküntüsüne sebep olur. Döküntü hafifse etkilenmiş bölge ile sınırlıdır ve döküntü ağır ise yaygındır.

Nummuler egzama her hangi bir yaşta olabilen ama en çok 60 yaşından sonra görülen ayrık madeni para şeklinde lekeler ile karakterize olur. Bunun sebebi bilinmemektedir.

Statis dermatit genellikle bacaklarda kötü kan dolaşımı olan insanlarda aşağı ekstremiteleri (baldırlar, bilekler, ayaklar) etkileyen kaşıntılı cilt döküntüleri olan dermatittir. Bu bacak şişmesi, ciltte kızarıklık, akıntılı yaralar, kırmızı şişlikler vs ile karakterize olur.

Liken simpleks kronikus bir bölgede cildin tekrarlı kaşınması veya sürtünmesinin sebep olduğu dermatit biçimidir.

Bebeklerde veya emekleyen çocuklarda gerçekleşen kaşıntılı bir cilt döküntüsü çocuk bezi dermatittir. Yaşamın ilk bir kaç haftasında bebeği etkileyen başka cilt döküntüleri tipleri de vardır. Empetigo, kızıl, miliaria rubra.vs küçük çocuklarda görülen bazı cilt hastalıklarıdır.

Kaşıntılı cilt döküntüleri için doğal çareler denemek daha iyidir. Ayrıca, doğru teşhis için bir doktora görünmek de önemlidir.

Dr. Burcu YAMANGÖKTÜRK SOLAK

Benim cildimde lekeler var lazerden olmuştu bunun için ne yapmam gerekiyor Teşekkürler... devamı