Kekeleme (disfemi), en yaygın ve belirgin konuşma bozukluğudur. Birçok yetişkin gibi her çocuk birkaç kere kekeler. Kekeleme, kararsız ve sarsıntılı konuşmanın yani sıra heceleri açık söyleyememe ya da birleştirememe olarak tanımlanır.

Uzmanlar, kekelemenin nedenleri hakkında kesin bir şey söylemezken kekelemenin, kadınlara oranla erkeklerde daha yaygın olduğu; ayrıca genetik ve duygusal sorunların birleşmesi sonucu ortaya çıktığını belirtir.

Küçük çocuklar için kekeleme, ne söyleyeceğini ve nasıl söyleyeceğini düşünürken konuşmadaki yerini koruma mekanizması olabilir. Çocuk, konuşmasında rahatsız olup endişelenmeye başladığında; kekeleme belirgin hale geldiğinde ve çocuk, bir sözcüğü uzun süre söyleyemediğinde; boyunda gerilim ya da göz kırpma gibi fiziksel işaretler söz konusu olduğunda bir doktora başvurmak gerekir. Ebeveynlerin desteğiyle işbirliği önemlidir.

Bazı uzmanlar, kekelemenin aslında bir sorun olmadığını ve kekemelerin utanç duymadan kekelemelerine olanak tanıyacak bir iş bulmalarını önerir. Kekeleme tedavisi için, beyindeki aşırı dopamin etkinliğini bloke etmeyi amaçlayan ilaçlar kullanılabilir ya da konuşma mekanizmalarını değiştirmek için davranış terapisi uygulanabilir.