Yeni bir çalışma, çocukların boyunlarının çevresini ölçmenin, aşırı kilolu veya obez olabilecek küçüklerin takip edilmesi için yeni bir metot olabileceğini gösteriyor.

Araştırmacılar, 6-18 yaşları arasındaki 1000’den fazla gencin ölçülerini aldılar. Boyun çevresinin, çocukların ve ergenlerin aşırı kilolu veya obez olduklarını doğru bir şekilde gösterdiğini tespit ettiler.

Araştırmacıların yazdıklarına göre, bu basit metot daha iyi bir tanımlama aracı olabilir, çünkü vücut kitle endeksi, anormal yağ dağılımı veya derin karın yağlarını güvenilir bir şekilde belirtmemektedir.

Vücut kitle endeksi (VKİ) boy ve ağırlık ölçümleriyle hesaplanmaktadır. Çocuklarda VKİ cinsiyet ve yaşı da hesaba katmaktadır.

Michigan Üniversitesi’nden araştırmacılar aşırı kilolu ve obez çocuklarda gözlem yapmak amacıyla yaş ve cinsiyete göre normal sayılacak ölçüleri tespit ettiler.

Örneğin, boyun çevresi 28,448 santimden fazla olan 6 yaşındaki bir erkek çocuk, aynı yaş grubunda olup da bu limit değerin altındaki boyun çevresi ölçüsüne sahip başka bir çocuğa göre, obez olmaya 3.6 kat daha fazla yatkındır.

Araştırmacılar, boyun çevresi ölçüsünün, yüksek vücut kitle endeksine sahip çocukları tanımlamada güvenilir bir araç olarak kullanılabileceği sonucuna vardırlar. Boyun çevresi esnek bir bantla, çocuklar ayakta dururlarken ve kafaları dik tutularak ölçüldü. Bu metodun kızlarda da erkeklerde de daha iyi bir gösterge olduğu görüldü.

“Obezite, çocukların karşısına çıkan en ciddi sağlık problemidir ve tam yerinde bir tabirle 21. yüzyılda ortalama insan ömrünü kısaltan, potansiyel bir neden olarak tarif edilmiştir.” diyor ve ekliyorlar, “Çocuklarda obezite salgınını kontrol altına almaya yönelik ilk adımlardan biri de, düşük maliyetli, hızlı, kullanımı kolay ve hem hastalara hem de sağlıklı kişilere uygulanmak üzere genel olarak kabul edilmiş olan izleme araçlarının bulunabilir olmasıdır.”

Boyun çevresinin daha iyi bir ölçü olmasının bir sebebi de, ölçülmesinin daha kolay olmasıdır. Araştırmacılar, boyun çevresinin VKİ ile ilişkili olduğunun da görüldüğünü söylüyorlar.

İLGİLİ MAKALE

Turner Sendromu Nedir?

Prof. Dr. Nejat GÜNEY

dizimde korkunç ağrı ile doktara gittim bayram oldugu için sadece röntgen çekildi ödem çıktı dünde mr cekildim sonucu medial menisküs posterior horn... devamı