Nedir

Kıl dönmesi kılın, dışarı doğru düz büyümek yerine, cildin içinde geriye doğru büyümesidir. Kıllar, aynı kıl kökü içinde veya kök yanından geriye dönerek ince bir düğüm oluşturur. Bazen batık kıl cildin yüzeyine çıkamaz ve cildin altında kalıp ciltte hafifçe yüksek bir siyah noktacık olarak kendini gösterir. Bunlar enfeksiyonlu olmadıkları sürece acımaz ama kesinlikle can sıkıcıdır ve cildin görünüşünü değiştirir. Hatta kısa etek ve kolsuz tişörtlerden uzak durmanıza bile neden olabilir. Kıl dönmesi genellikle yanlış tüy temizleme yöntemlerinden kaynaklanır. Bu nedenle tıraş şişlikleri olarak da adlandırılır. Kıl dönmeleri, cilt üzerinde ince kırmızı tümsekleri andırırlar. Eğer bu sorundan mustaripseniz, işte size kıl dönmesinden kurtulma yolları.

Çareleri

Kıl Dönmesinden En Hızlı Kurtulma Yolları

Soyma

Cildi soyarak ölü hücrelerden arındırma, bacak, el ya da boyunda kıl dönmesinden kurtulmak için atılacak temel adımdır. Soyma ciltteki ölü hücreleri temizleyerek gözenekleri açar. Bu işlem ayrıca cilt altında sıkışmış kılların cilt yüzeyine çıkmasına yardım edecektir. Kronik kıl dönmesi sorununda, evde ovalamayla soymak için, cilt tipinize en uygun ovalama seçeneğini bulmak çok önemli. Cildi haftada en az bir kez soymalısınız. Ayrıca tıraştan hemen önce soyma işlemini yapmak, kıl dönmesinden kurtulmak için en iyi yöntemdir. Soyma için lif ya da başka yıkanma malzemesi, hatta elinizi bile kullanabilirsiniz. Ancak bunu yaparken çok sert/haşin olmayın. Cildin yumuşaklığını korumak için de bir nemlendirici sürerek işlemi tamamlayın.    

Antiseptik

Bacak ve boyunda kıl dönmesinden kurtulmak için antiseptik kullanmak son derece büyük bir öneme sahiptir. Her banyo ya da soyma işleminin ardından cildinize antiseptik uygulamayı unutmayın. Ayrıca kıl dönmesi enfeksiyonundan korunmak ve daha fazla kıl dönmesini önlemek için, tüy alma işleminden sonra bir antiseptik losyon kullanılması gerekir. Düzenli olarak tonik kullanılması da kıl dönmesi tedavisi için iyidir.

Tüy Dökücü Kremler

Tüy dökücü kremler de,  kıl dönmesinden kurtulmak için açık alanlarda ve diğer yerlerde iyi bir seçenektir. Jilet ya da ağdadan farklı olarak, bu kremler tüylerin uçlarının yuvarlak şekilde kalmasını sağlayarak, sonrasında kıl dönmesi oluşmasını önler. Ayrıca bu yöntemle cildiniz yumuşak ve pürüzsüz kalır. Ancak bununla birlikte bu kremler cildi tahriş eden ve alerjik reaksiyona yol açan kremler diye de bilinir. Bu nedenle kullanmadan önce bir leke testi yapılması en iyisidir. Ayrıca uygulamadan sonra kremi iyi temizleyin ve cildi tahriş edebilecek kalıntı bırakmayın. Bir de tıraştan sonra birkaç saat sıkı kıyafetler giymeyin.

Tüy Alma İşlemi

Kısa tüyler ciltten alınamaz ya da kıl dönmesine neden olabilecek şekilde yarım alınabilir. Bu nedenle, tüyün büyüyerek yeterli uzunluğa gelmesini beklemek en iyisidir. Bu, özellikle ağda sırasında kılların tümüyle alınmasını garanti edecektir. Hatta jilet kullanırken de, kısa tüyleri kolaylıkla kesemeyeceğinizden, defalarca jileti cilt üzerine sürtmeniz gerekecektir ki bu da kıl dönmesine neden olacaktır. Kıl dönmesinin diğer bir çaresi; kıl yönünde tıraş olmak ve ağda ya da kremi kılın büyüme yönüne göre sürmektir. Aynı bölgeyi iki kez tıraş etmeyin. Tıraş için kaliteli ürünler kullanın. Tıraş işlemini bir antiseptik, tonik ya da nemlendirici sürerek tamamlayın.

Yukarda belirtilen çareler kıl dönmesinden korunmanıza yardım etmenin yanı sıra düzenli cilt bakımı ve cilt dokunuzun sağlığı için daha çok gereklidir. Bu amaçla düzenli olarak cildinize bitkisel ürünler uygulayabilirsiniz. Ayrıca haftada iki kez cilde buhar uygulamak, kıl dönmesinden uzak kalmak için harika yöntemlerden birisidir. Cildinize düzenli olarak zeytinyağı, badem yağı, çay ağacı yağı ya da yalancı tespih ağacı (neem) yağıyla masaj yapmak, böylesi cilt sorunlarını engellemenizi ve pürüzsüz, parlak bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba 17 yaşında bir erkeğim Kıl Dönmesinden korktuğum için makattaki tüm bölgesindeki kıllarımı alıyorum ama alınmaz diyor bazı insanlar daha çok k... devamı