Cinsel organ çevresindeki kıl dönmesinden muzdarip olmaya yol açan en yaygın yöntem tıraştır. Sorunun tıbbi adı psödofollikülitis barbedir (PFB).

Acı veriyor olabilir ama bakımla önlenmesi mümkündür.

En önemli şey tıraş etme yönteminizi veya epilasyon uygulamanızı geliştirmektir.

Tıraş bıçağı kullanıyorsanız, kılların büyüme yönüne karşı değil büyüme yönü paralelinde yaptığınızdan emin olun.

Kıllardan kurtulmak için iyi kalite bir krem ya da losyon kullanmak da avantaj sağlayacaktır ve her zaman, önergelerde belirtildiği gibi öncelikle küçük bir alanda test etmeyi ihmal etmeyin.

Bu duruma yol açan kıvrılan kıllar ve bunların asıl kök yerleri yerine derinin biraz altında başka bir yerde büyümeye başlamasıdır. Sonucunda ağrı ve bazen de ciltte şişkinlikler görülebilir. Örneğin, ıslak bir havluyla düzenli aralıklarla yapılacak sıcak bir kompresle rahatlama sağlanabilir.

Sentetik kumaşlardan oluşan bol giysilerin giyilerek cildin örtülmesi durumu kötüleştirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Mümkünse, havanın hassas bölgeye ulaşabilmesi için iç çamaşırı giymeyin. Bu belirtileri düzeltecek birtakım özel tedaviler vardır bu nedenle rahatsızlık belirtileri iyileşme göstermezse, bir eczacıya danışmak hiç de fena olmayacaktır.

Özellikle kadınlara özel modern istenmeyen tüylerden kurtulma uygulamaları bu durumu daha da kötüleştirir. Koyu renkli ve kıvırcık tüyler bu duruma daha yatkındır. Bölgeyi tıraş edecekseniz, tıraş bıçağını değdirmeden önce makasla tüyleri kısaltın. Öncesinde parfümsüz bir köpük veya jel kullanmak da durumu engellemeye yardımcı olacaktır.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba 17 yaşında bir erkeğim Kıl Dönmesinden korktuğum için makattaki tüm bölgesindeki kıllarımı alıyorum ama alınmaz diyor bazı insanlar daha çok k... devamı