Diş kırıldığında, yapılacak tedavi kırılan parçanın büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Eğer minik bir kırık varsa, dişin kanalı açığa çıkmadıysa, kanal tedavisine gerek yoktur. Sadece restoratif tedaviyle dişin kırılan parçasının tamamlanması sağlanabilir.

Bu tedavi, çok güçlü olan kompozit dolgularla yapılabilir. Kompozit dolgular, aynen dişin rengini yansıtabilir. Dişte kırık olduğu hiçbir şekilde anlaşılmaz.

Dişin kırılan parçası çok büyükse, yine kompozit dolgularla tedavi edilebilir. Ancak bazen bunların, laboratuarda hazırlanan porselen kronlarla tamamlanması gerekir.

Son yıllarda yaygın olarak bilinen lamine porselen kronlar vardır. Bu lamine porselen kronlar yapılırken, dişin sağlam olan kısımları en az düzeyde kesilir. Yani dişin sağlam kısımlarına zarar verilmez ve bu da ileride dişin kırılmasını engeller.
İyi ve sağlam yapılan bir dişin kırılması söz konusu değildir. Eğer diş sağlam yapılmadıysa, o kırılan parça ileride yeniden kırılabilir.

Dr. Dt. Ali Osman Emiroğlu

hocam dişlerde sarılık ve azı dişlerde dişin kenarında sarı kaplama olmuş birde küçük siyah noktalar oluyor bunun tedavisi nasıl our geçermi devlet h... devamı