Kış Aylarında Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Soğuk ve sert havalarla saçın nem dengesini yitirdiğini ve ani hava değişimleri yüzünden normalden daha fazla bakıma ihtiyaç duyduğunu biliyor muydunuz?  Saç dökülmelerini tetikleyen hava kirliliği, rüzgâr, düzensiz beslenme ve ısıtma sistemlerinin kapalı alanlardaki nemi azaltıyor oluşu önemli etkenler. Peki, bu etkenlere karşı savaş açıp kış aylarında bile sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak çok mu zor?

Saçları Kökten Beslemek

Saçları besleyen ve uzamasını sağlayan protein, demir, çinko, biotin ve folik asit içeren besinler saçlar için oldukça önemlidir bu yüzden kış aylarda bol bol süt ve süt ürünleri, deniz mahsulleri ve yeşil yaprakları sebzeleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

Saçlarınız Nemini Kaybetmesin

Kış aylarında rüzgâr, yağmur ve kar derken ani hava değişimlerine maruz kalan saçlarınızı korumak için kullanılan berelerin saçların hava almasını engellemeyecek kumaşlarda olmasına özen göstermek gerekiyor. Sentetik kumaştan yapılmış bereler saçların çabuk elektriklenmesine ve yağlanmasına sebep olur.

Bakım Yapmayı İhmal Etmeyin

Kış aylarında bakıma her zamankinden daha çok ihtiyaç duyan saçlarınıza haftada en az 2 kere maske yapmayı ihmal etmeyin.

Aşırı Sıcak Suyla Yıkamayın

Kış aylarında en sık yapılan hata saçları aşırı sıcak suyla yıkamaktır. Soğuklardan dolayı bedeninizi ısıtmak isterken saçlarınızın nem dengesini bozarak kurumasına neden olabilirsiniz. 

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı