Kişinin yüzüne uygun gülüş tasarımını belirlerken, öncelikle kişinin sorunun nereden kaynaklandığını bulmak gerekir. Yani kişinin rahat gülmesini engelleyen nedenin bulunması, doğru gülüş tasarımını bulmanın anahtarıdır.
Gülüş tasarımı oluşturulurken kişinin yaşı, cinsiyeti, çeneleri arasındaki ilişki, dişlerin birbirleriyle ve yumuşak dokuyla olan uyumu göz önünde bulundurulur. Gülüş tasarımı için başvuran hastanın önce gülüşü kaydedilir. Bunun üzerinde ölçümler ve laboratuvar çalışmaları yapılır. Bunun ardından dudak şekline göre dişlerin sıralanışı tasarlanır.

Yaşlılara genç gülüşler

Yaşlanmayla birlikte diş boylarındaki kısalmalar, dudakların duruş ve diş eti çekilmeleri kişiye yaşlı bir gülüş ifadesi verir. Yapılan çalışmalarda, periodontal cerrahilerle diş etleri şekillendirilir. Yanı sıra protetik tedavi ile diş boyları, şekilleri ve birbirleriyle olan ilişkileri düzenlenir. Gerekli görüldüğü durumlarda hastanın, dudaklara uygulanacak botox, dermal filler gibi tedavilere yönlendirilmesiyle genç bir gülüş elde edilebilir.

Genel olarak üç tip gülüş ifadesi vardır. Bunlar çekici gülüş, entelektüel gülüş ve sportif gülüş olarak sınıflanır. Çekici gülüştü, ilk ön dişler, diğer dişlere göre fark edilir oranda uzun olur. Bu diş tipi kişiye daha genç ve çekici bir ifade kazandırır.

Entelektüel ve sportif gülüş

Entelektüel gülüşte dişler, düz bir hatta sıralanır. Bu durum, dikkatin yüzün alt kısmında toplanmasını sağlar. Kişiye daha olgun ve bilgili bir ifade verir.
Sportif gülüş ise, ön keser dişlerin, yan keser dişlerden biraz daha uzun olması şeklinde düzenlenmiştir. Kişiye dinamik, sıcak ve içten bir ifade kazandırır.
Kişiye özel gülüş tasarımı belirlenirken, kişinin istekleriyle birlikte yaşı, cinsiyeti, çeneleri arasındaki ilişki, dudakların ve diş etlerinin yapısı da değerlendirilir. Yapılacak olan ön çalışmalarda ve hazırlanmış olan modellerde, hazırlanacak olan dişlerin rengi ve biçimiyle ilgili olarak hastalar önceden bilgi sahibi olabilirler.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Hocam kolay gelsin sorum lazer ameliyatı sonrası kişinin göz numarası düşer mi veya sıfırlanırmı yani kişi daha iyi bir görüş açısına kavuşurmu teşekk... devamı