Nedir

Kızamık

Kızamık vücutta döküntüye neden olan çok bulaşıcı bir hastalıktır. Gelişmiş ülkelerde çok ender görülmektedir, çünkü çocukların çoğu düzenli çocuk aşılarında bu aşıyı da olurlar.

Sebepleri

Sebepler

Kızamığa bir virüs neden olmaktadır. Hastalığı taşıyan biri öksürdüğünde, hapşırdığında ya da yiyecek ve içecek paylaşımında bulunduğunda bulaşmaktadır. Kızamık virüsü hava yolu ile taşınabilmektedir. Bu ise, hasta olan kişi doğrudan üzerinize öksürüp hapşırmasa bile, eğer o kişinin yakınındaysanız hastalığa yakalanabileceğiniz anlamına gelir.

Virüsü döküntü başlamadan 4 gün önceden ve döküntü görülmeye başlamasından 4 gün sonrasına kadar başkalarına bulaştırabilirsiniz. Hastalık çoğunlukla, kişiler hastalığa yakalandıklarını bilmeden önceki dönemde yayılmaktadır.

Belirtileri

Belirtiler

Kızağımın ilk belirtileri ağır bir gripte olduğu gibi, yüksek ateş, burun akması, hapşırma, boğaz ağrısı ve kuru öksürüktür. Boynunuzun arkasındaki lenf bezleri de şişebilir. Aynı zamanda son derece bitkin hissedebilir ve ishal olabilirsiniz; aynı zamanda gözleriniz kızarıp ağrı yapabilir. Bu belirtilerin kaybolmasıyla birlikte, ağzınızda kırmızı benekler oluşur, ardından vücudunuzu döküntüler kaplar.

Yetişkinler kızamığı genellikle çocuklardan daha ağır geçirirler.

Kızamık geçiren birinin yakınında bulunduysanız belirtilerin ortaya çıkması 8 ila 12 gün sürer. Buna bekleme süresine kuluçka evresi adı verilir.

Testleri

Teşhis

Doktorunuz size belirtiler hakkında sorular sorup sizi muayene edecektir. Eğer doktorunuz kızamık olduğunuzdan şüphelenirse, kızamık olup olmadığınızı tespit edecek bir kan testi yapacaktır.

Tedavisi

Tedavi

Kızamık genellikle kendiliğinden geçer. Pek çok insan, belirtilerini evde geçirir. Evde tedavide, ateşinizi düşürmesi için ilaç alınız. Aynı zamanda, bolca dinlenin ve bolca sıvı tüketin. Diğer insanlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın böylece hastalığı yaymamış olursunuz.

Çoğu insan iki hafta içerisinde iyileşmektedir.

Önleme

Kızamıktan Korunmak Mümkün müdür?

Kızamık aşısı virüse karşı korur. Aşı genellikle kabakulak ve kızamıkçık (Alman kızamığı) aşısı ile birlikte (MMR) veya kabakulak, kızamıkçık ve suçiçeği (varisella) aşılarıyla birlikte (MMRV) verilmektedir.

Bazı ebeveynler çocuklarına MMR aşısını yaptırmaktan çekinirler çünkü bu aşının otizme neden olduğunu duymuşlardır. Ancak araştırmacılar bu konuyla ilgili geniş çalışmalar yapmışlar ve MMR aşısı ile otizm arasında herhangi bir bağlantı bulamamışlardır.

Çocuğunuzu aşılatmak önemlidir, çünkü kızamık bazen zatürre gibi ciddi sorunlara neden olmaktadır. Nadiren de olsa, felce ve menenjite de neden olduğu görülmüştür.

Eğer kızamığa yakalandıysanız ve aşı olmamışsanız, hastalığı önlemek için, vakit kaybetmeden immünoglobulin (IG) yaptırabilirsiniz. 12 aydan küçük bebekler, hamile kadınlar ve hastalıklarla mücadele edemeyen zayıf bağışıklık sistemine sahip kişiler de kızamık oldukları takdirde immune globulin aşısı yaptırabilirler.

Eğer kızamık olduysanız, tekrar hastalanmazsınız. 1957’den önce doğan insanların çoğu kızamık geçirmiştir.

 

İLGİLİ MAKALE

Gebelik ve kızamık