Kronik obstrüktif akciğer hastalığı ya da daha iyi bilinen kısaltılmış adıyla KOAH bir grup progresif akciğer hastalığıdır. Aralarında en sık görüleni amfizem ve kronik bronşittir. KOAH hastası birçok kişide bu iki hastalık bir arada bulunur. Amfizem yavaşça akciğerlerdeki hava keseciklerine zarar verir, bu da dışarı nefes vermeyi engeller. Bronşitte ise bronş tüpleri iltihaplanır ve daralır. Bunun sonucunda mukus birikir. Peki KOAH belirtileri nelerdir?

KOAH nefes almayı zorlaştırır. Belirtiler başta hafif olabilir, arada öksürük ve nefes darlığı görülebilir. Hastalık ilerledikçe belirtiler daha sürekli hale gelir ve nefes almak gitgide güçleşir. Göğüste sıkışma hissi ve hırıltı ortaya çıkar, balgam üretimi artar. Bazı KOAH hastalarında akut ataklar görülür ve ciddi belirtiler aniden alevlenir.

KOAH belirtileri başta oldukça hafif olabilir. Bunlar basit bir soğuk algınlığıyla karıştırılabilir. Erken belirtiler arasında zaman zaman, özellikle de egzersizden sonra görülen nefes darlığı, hafif ve tekrarlayan öksürük, sürekli, özellikle de sabahları boğazları temizleme isteği görülür. Bu aşamada hasta merdiven çıkmaktan ya da fiziksel aktiviteden kaçınma gibi ufak hayat tarzı değişiklikleri yapmaya meyilli olabilir.

Belirtiler gitgide güçlenir ve göz ardı etmek mümkün olmaz. Akciğerler daha fazla hasar gördükçe merdiven çıkmak gibi hafif bir egzersizden sonra bile nefes darlığı, özellikle nefes verirken belirgin olan hırıltı, göğüste sıkışma, balgamlı veya balgamsız kronik öksürük, her gün akciğerlerden mukus atma isteği, sürekli soğuk algınlığı, grip ya da başka solunum yolu enfeksiyonları geçirme durumu, enerjisizlik görülmeye başlar.

Daha ileri evredeki KOAH belirtileri arasında bitkinlik, ayakların, bileklerin ve bacakların şişmesi, iştah kaybı bulunur.

Bazı durumlarda ise acilen tıbbi müdahale gerekecektir. Eğer KOAH hastasının tırnakları ya da dudakları maviye ya da griye dönüyorsa bu durum kandaki oksijen değerlerinin düştüğü anlamına gelir ve hemen bir uzmana gösterilmelidir. Hasta nefesini yettirmede güçlük çekiyorsa ve konuşamıyorsa, kafa karışıklığı yaşıyorsa, bayılıyorsa, kalbi çok hızlı atıyorsa yine hemen bir doktora gidilmelidir. Bu hastalığın ana nedeni tütün kullanımıdır dolayısıyla eğer sigara içmeye devam ediyorsanız ya da ikinci el sigara dumanına maruz kalıyorsanız belirtilerin çok daha şiddetli görülmesi mümkündür. 

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam koly gelsin sperm kanali tikanikliginda kullanabilcegim ilac veya ilaclar nelerdir ilacla cozumu var midir... devamı