Kolerektal kanser sindirim sistemini etkileyen bir rahatsızlıktır.  Sindirim sisteminin bir parçası olan kolon ve rektumda oluşan tümör veya kitle kansere yola açar buna da kolerektal kanser adı verilir. Kolon ve rektum uzun kas yapısı ile tüp şeklinde olup kalınbarsağı meydana getirir, besin bileşenlerini artıklardan ayırma ve atıkları bedenden atılana kadar depolama görevini üstlenirler.  Kolerektal kanser kadınlarda meme ve akciğer kanserinden sonra üçüncü sırada erkeklerde prostat kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Yapılan araştırmalara göre Amerika’da her yıl 55.000 kişi Avrupa’da ise 100.000 kişi kolerektal kanseri nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Vücudumuz için son derece önemli olan sindirim sisteminde kolerektal kanserinin meydana getirdiği birtakım belirtiler vardır. Barsak alışkanlıklarında değişiklikler, kusma, ishal, kabızlık, dışkıda koyu renkte kan olması, sık gaz ağrıları, şişkinlik, sancılar, kilo kaybı, yorgunluk ve halsizlik görülebilir. 
Kolekrektal Kanser Riskini Arttıran Faktörler
Kolerektal kanser riskini arttıran faktörler arasında yaş etmeni başı çekmektedir zira bu hastalığa yakalananların çoğu 50 yaş üzerindedir. Yaşla birlikte beslenme, polipler yani doku büyümeleri, kişisel ve ailesel tıbbi geçmiş, ülseratif kolit gibi faktörler kolerektal kanser riskini arttırmaktadır.

Uzm. Dr. Meftun ÇELİKÇİ

öncelikle geçen gün test yaptırdım hemogram testi. sonuçlarım : hgb:11.3 normal aralık: 12.3-15.3 /// mcv:76.9 normal aralık :80-96/// rdw:16.0 norm... devamı